1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
koban [17]
2 years ago
10

There were 5 seats on the bus. In how many ways could the seats be occupied if there were four children?

Mathematics
1 answer:
Lana71 [14]2 years ago
8 0

Answer:

5 choose 4

=\frac{5!}{4!\left(5-4\right)!} = 5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can someone help me out with this?
mihalych1998 [28]

Answer:

its a black screen so yeah

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ribbon A is 1/3 meters long. It is 2/5 meters shorter than ribbon b. What's the total length of 2 ribbons?
Pavel [41]
1/3+2/5=5/15+10/15
answer is 1
4 0
3 years ago
Let x be a real number. Find the lowest possible value of |5x^2 - 16| + |10x - 2|.
Len [333]

Answer:2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help explanation if possible
egoroff_w [7]

Answer: x = 2 and y = -4

x + 2y = -6

x = -6-2y

Putting this in value of x in

6x + 2y = 4

6(-6-2y) + 2y = 4

-36-12y+2y = 4

-10y = 4+36

y = 40/(-10)

y = -4

Now putting this value of y in

x + 2y = -6

x + 2(-4) = -6

x -8 = -6

x = -6+8

x = 2

Therefore x = 2 and y = -4

If we put these values we can check this

x + 2y = -6

2 + 2(-4) = -6

2 -8 = -6

-6 = -6

please click thanks and mark brainliest if you like :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate for each of the packages. Compare the unit rates. Which is the best price per bagel? A. 1 bagel for $0.79 B.
aivan3 [116]
1st Bagel; $0.79. 2nd Bagel; $0.67. 3rd Bagel; $0.70. 4th Bagel; $0.75. So B would be the correct answer, given 67¢ is cheaper ;)))))))
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Round this number to the neaest thouisand 2,042,822
    12·2 answers
  • jose ran 40 yards in 4.567 seconds yesterday, but today he ran it in 4.239 seconds. what is his average
    15·2 answers
  • Between 1995 and 2000, the average price of a house in Middlebury went up from $100,000 to $120,000. What was the percentage inc
    9·1 answer
  • Use fraction strips 1/2- 1/3 is what
    14·1 answer
  • Calculate 65 L to quarts. Final answer round two places
    6·1 answer
  • Classify the triangle by its angles and sides.
    6·1 answer
  • -4y+4=10x standard form ik its 10x+4y=4 but you need to simplify more please help i need to get it in an hr
    15·1 answer
  • Someone help me with this still im stock on it plz
    11·1 answer
  • What is the length of Line segment B C, rounded to the nearest tenth? 13. 0 units 28. 8 units 31. 2 units 33. 8 units.
    6·1 answer
  • J = x*2 − 0.49
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!