1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nostrana [21]
3 years ago
15

Help.how much is 10×X-6×X=4-20

Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
7 0
Your answer is 220..
You might be interested in
james ran 25/100 of a mile yesterday and his friend Natasha ran 4/10 of a mile. who ran farther and how do u know​
Elanso [62]

Answer: Natasha ran further

Step-by-step explanation:

1. Simplify both fractions into a common denominator:

25/100 and 40/100

2. Compare:

40/100 > 25/100

3. Answer:

Natsha ran further

Have a nice day! :D

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
7 times a number is 18 less than the square of that number. Find the positive solution.
Arte-miy333 [17]
So 7 x = x2 -18 so you get the quadratic x^2 -7x -18 and then get 2 x -9= -18 and 2 + -9 = -7 so you get (x + 2) ( x - 9) so the positive solution would be x-9 = 0 so x= 9. Hope this helps :)
7 0
3 years ago
Arlene buys a phone case and a charging cord for 15% off. The original price of the phone case is 18$. Her total discount is 4.2
nordsb [41]

Answer:13.80

Step-by-step explanation:18-4.20=13.80

6 0
2 years ago
Can I get help with this please
Tanya [424]

Answer:

10d or less

Step-by-step explanation:

Joanne would want $50 left, and she has $250. 20 - 50 is 200. 20 goes into 100 5 times.

20 goes into 200 10 times. You just add five. (20, 40, 60, 80, 100)

If she wants at least $50 left, she would have to limit how many Dvd's she buys to 10 or less.

8 0
1 year ago
What is the value of the expression when a = 5, b = 4 , and c = 6?⁢ 4a2b−c .
Ilia_Sergeevich [38]
That problem is not complete.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3x+y=7<br> 6x+4y=22<br> can somebody help me solve this problem?
    7·1 answer
  • M + 4 = -12 +<br> Your answer
    10·2 answers
  • Mark’s salary is $900 per month. What is his yearly salary? $
    11·2 answers
  • Are there repeating Xs in the second map?
    14·1 answer
  • Jonah took a survey. Of the students he surveyed, 40% of the students play baseball. Of those students, 60% also play soccer. If
    7·1 answer
  • Evaluate the expression Arcsec(sqrt 2) without using calculaor. Show your solution.
    8·1 answer
  • A shoemaker makes three new souls every four minutes another shoemaker made to souls every three minutes what was the difference
    7·1 answer
  • A concert has tickets for sale. student tickets cost $3.50 and adult tickets cost $5.50. If 30 tickets were sold for a total of
    12·1 answer
  • How to find the measure of an interior angle of an irregular polygon?
    8·1 answer
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!