1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
3 years ago
13

Al owned a family high-deductible health policy as part of his MSA for the entire year. What is his maximum permitted contributi

on to the MSA in 2020 if his deductible is $5,000?
Business
1 answer:
Arte-miy333 [17]3 years ago
4 0
Well according to my calculations and 20+ yrs of experience in business your answer should be 15,000
You might be interested in
You find the following Treasury bond quotes. To calculate the number of years until maturity, assume that it is currently May 20
Zarrin [17]

Answer:

$1,247.12

Explanation:

For computing the asked price we need to apply the present value formula i.e to be shown in the attachment below

Given that,  

Future value = $1,000

Rate of interest = 4.151% ÷ 2 = 2.076%

NPER = 17 years  × 2 = 34 years

The 20 years come from May 2019 to May 2036

PMT = $1,000 × 6.193% ÷ 2 = $30.965

The formula is shown below:

= -PV(Rate;NPER;PMT;FV;type)

So, after applying the above formula, the present value or the ask price is $1,247.12

8 0
3 years ago
the united states imports a lot of cars, despite having its own auto industry. each of the following statements are arguments so
Kipish [7]

Automotive Industry

The automotive industry includes all companies and activities involved in the production of motor vehicles, including the majority of components such as engines and bodywork but omitting tyres, batteries, and fuel.

Main Content

a) Anti-dumping legislation will prohibit unfair competition:

For selling cars in the country, foreign corporations employ the dumping method. As a result, the United States should enact anti-dumping legislation to prevent unfair competition in its market. As a result, the price of foreign cars will rise, reducing demand for foreign cars in the United States.

b). Protection can aid the development of new enterprises:

To prevent foreign businesses from selling their hybrid electric automobiles at low prices in the US, the US should levy a substantial tax on these international electric vehicles. As a result, protection can aid in the development of infant industries and encourage the production and distribution of small scale industries in the market.

c) Job losses can result from foreign competition:

When an economy consumes a lot of imported goods, indigenous firms face stiff competition. Domestic manufacturers' products will be less in demand, resulting in reduced production, which will harm the manufacturer and, as a result, job losses and mass unemployment.

To learn more about Automotive Industry

brainly.com/question/6624034

#SPJ4

5 0
1 year ago
Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will
cluponka [151]

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

8 0
3 years ago
Lisa Company uses the periodic inventory system and had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000. The company
skelet666 [1.2K]

Answer:

FIFO $10,400

LIFO $8,000

AVERAGE COST $9,600

Explanation:

Lisa Company

(1) FIFO

Purchases during the period:

100 units at $100 = $10,000

200 units at $130 = $26,000

Units sold during the period = 220

Cost of units sold

=100*$100+120*130=$25,600

Value of ending inventory

=10,000+26,000-25,600

=$10,400

(2) LIFO

Purchases during the period:

100 units at $100 = $10,000

200 units at $130 = $26,000

Units sold during the period = 220

Cost of units sold

=20*$100+200*130=$28,000

Value of ending inventory

=10,000+26,000-28,000

=$8,000

(3) average-cost

Purchases during the period:

100 units at $100 = $10,000

200 units at $130 = $26,000

average cost per unit

=(10,000+26,000)/300

=$120 per unit

Units sold during the period = 220

Cost of units sold

=220 * $120

=$26,400

Value of ending inventory

=36,000-26,400

=$9,600

8 0
3 years ago
Ritchie Manufacturing Company makes a product that it sells for $200 per unit. The company incurs variable manufacturing costs o
NARA [144]

Answer :

Break even units = 10,500

Break even amount = $2,100,000

Explanation :

As per the data given in the question,

a) Break even units = Fixed expense ÷ CM per unit b ÷ (a - c)

= ($466,000 + $269,000) ÷ ($200 - $110 - $20)

= 10,500 units

b) Break even amount = b ÷ (a ÷ c)

= ($466,000 + $269,000) ÷ ($70 ÷ $200)

= $2,100,000

Contribution margin ratio = Contribution margin ÷ Selling price per unit × 100

where,

Contribution margin = Selling price per unit - variable expenses per unit

c) CM per unit Break even units = Fixed expense ÷ Cm per unit

= $735,000 ÷ $70

= 10,500 units

Break even dollars = Fixed expense ÷ Contribution margin ratio

= $735,000 ÷ 0.35

= $2,100,000

d) Contribution margin income statement:

Sales = 10,500 × $200 = $2,100,000

Less Variable expenses 10,500 × ($110+$20) = $1,365,000

Contribution margin $735,000

Less Fixed Expense $735,000

Net Operating Income = $0

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The operations of Smits Corporation are divided into the Child Division and the Jackson Division. Projections for the next year
    11·1 answer
  • You currently purchase a part used in your production process from an outside supplier, and have decided to begin making this pa
    6·1 answer
  • The EFT Act protects consumers by
    8·2 answers
  • The idea of efficiency often arises when measuring a society's well-being. There are two kinds of efficiency: productive efficie
    12·1 answer
  • One of the three basic questions: concerned with the distribution of goods and services
    8·1 answer
  • At a price of $4 per unit, Gadgets Inc. is willing to supply 20,000 gadgets, while United Gadgets is willing to supply 10,000 ga
    11·1 answer
  • Maria Queen was reviewing her business activities at the end of the year (2022) and decided to prepare a Retained Earnings State
    7·1 answer
  • What is the present discounted value of $10,000 that is to be received in 2 years if the market rate of interest is 4 percent?
    12·1 answer
  • Which of these will cause aggregate demand to shift to the right?
    13·1 answer
  • When a government fines and/or imprisons persons convicted of using illegal drugs, the government is attempting to decrease the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!