Answer: $13.80 for 6 giant lollipops
Step-by-step explanation: To find the cost of 6 giant lollipops at the candy store, we first need to find the unit price for a giant lollipop.
Unit price means the cost per unit,
in this case, the cost per giant lollipop.
Since we know that it costs $16.10 for 7 giant lollipops, to find the cost
for 1 giant lollipop, we need to 16.10 by 7.
16.10 divided by 7 is 2.3.
This means that each lollipop is $2.30.
Now to find the cost for 6, we multiply
the cost per 1 lollipop by 6.
So we have 2.30 × 6 which is $13.80.
So the cost for 6 lollipops at the candy store is $13.80.
Answer:
I am not sure I am so so so sorry My friend
Answer:
-9
Step-by-step explanation:
you put in -1 where there is an x in the equation
3(-1) + 6(-10)
-3 - 6
-9 is the answer
Answer:
slope = 0
Step-by-step explanation:
A horizontal line parallel to the x- axis has a slope of zero.
Since the x- axis has a slope of zero, any line parallel to it will also have a slope of zero.
We will be using the Angle Addition Postulate in this problem.
This states that if <em>c</em> is on the interior
of <ABD, then m<ABC + m<CBD = m<ABD.
Since m<ABC is 4x + 2, m<CBD is 3x - 7, and m<AVD is 100,
our equation will be 4x + 2 + 3x - 7 = 100.
Solving from here, we first simplify the left side to get 7x - 5 = 100.
Now add 5 to both sides to get 7x = 105.
Dividing both sides by 7, we find that <em>x = 15</em>.
Now we can use the value of x to help us find m<ABC.
Since the m<ABC is 4x + 2, we can substitute a 5 in for x.
This gives us 4(15) + 2 or 60 + 2 which is 62.
So m<ABC is 62°