Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
Answer:
Solution
To solve the problem first we have simplify the improper fraction.
⇒ 33/4 ÷ 4 pounds.
= (4 × 3 + 3) /4 ÷ 4 pounds.
= 15/4 ÷ 4 pounds.
= 15/4 × 1/4 pounds.
= 15/16 pounds.
Now we know that, 1 pound = 16 ounces.
Therefore, 15/16 pounds .
= 15/16 × 16 ounces.
= 15/1
= 15
= 15 ounces.
Answer: 15 ounces.
Answer:
Loss section
Step-by-step explanation:
Given
-- cost
-- revenue
Required
Determine where n = 150 is
To do this, we substitute 150 for n in the given functions





The above shows that the revenue is greater than cost for n = 150.
This implies that, n = 15o is the loss section.
3/4. The line is aming to 3 sorry im not that smart