Answer: 1 pound of cheese cost $4.2
Step-by-step explanation:
Nola purchased 2.5 pounds of cheese for 10. $50
Her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60
If the cost of the cheese varies directly with the number of pounds purchased, it means that the higher the pounds of cheese purchased, the higher the cost
To determine the the cost of 1 pound of cheese, we wound divide the the cheese by the number of pounds bought.
It becomes 10.5/2.5 = 4.2
142.8
it fizzes up and shoots out
88
Answer: The answer is (1,10)
Step-by-step explanation:
Answer:
If i was smart enough to answer this question i would help you but until then i am happy eating my mcnuggets (obviously 20 pack).
Step-by-step explanation:
Huh. Try be more specific and then I could help you out