$16.80 / 4 gallons = $4.20 per gallon
Thank you for posting your question here. Please see below answers for the problem above:
a. to find the circumference of the tire you need to multiply 3.14 by 2.5:
= 3.14 x 2.5
= 7.85 to round of it will be 8
b. to get the number of times the tire have to rotate to travel 1 mile:
1 mile = 5,280 ft
1 rotation is 7.85
5,280/7.85 = 672.611465
It’s the first one because it has 7 rows and 7 columns which show that it is 7 times 7 or 7^2.
2(sv) is the answer for the question
B and D when you multiply them there 11.16 but we want 1.116