1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stellarik [79]
3 years ago
5

Gloria, Teresa, and Rebecca went to an office supply store. Gloria bought 8 pencils, 4 markers, and 6 erasers. Her total was

Mathematics
1 answer:
emmainna [20.7K]3 years ago
8 0

Answer:

pencil: $2

marker: $0.75

eraser: $0.5

Step-by-step explanation:

Let the prices of one pencil, one marker, and one eraser be p, m, and e, respectively.

Gloria:

8p + 4m + 6e = 22         Eq. 1

Teresa:

5p + 7m + 8e = 19.25      Eq. 2

Rebecca:

5p + 5m + 4e = 15.75       Eq. 3

Subtract Eq. 3 from Eq. 2:

2m + 4e = 3.5                Eq. 4

Multiply Eq. 2 by 8 and subtract from it Eq. 1 multiplied by 5.

       40p + 56m + 64e = 154           Eq. 2 times 8

(-)     40p + 20m + 30e = 110            Eq. 1 times 5

----------------------------------------

                  36m + 34e = 44        

                  18m + 17e = 22              Eq.5

Now use Equations 4 and 5 as a system of two equations in two variables.

Multiply Eq. 4 by 18. Subtract Eq. 5 from it.

       36m + 72e = 63

(-)     36m + 34e = 44

-----------------------------

                  38e = 19

e = 19/38

e = 0.5

Now substitute e = 0.5 into Eq. 4 to fond m.

2m + 4e = 3.5

2m + 4(0.5) = 3.5

2m + 2 = 3.5

2m = 1.5

m = 0.75

Substitute e = 0.5 and m = 0.75 into Eq. 1 to find p.

8p + 4m + 6e = 22

8p + 4(0.75) + 6(0.5) = 22

8p + 3 + 3 = 22

8p = 16

p = 2

Answer:

pencil: $2

marker: $0.75

eraser: $0.5

You might be interested in
Solve Please. No Links. Links = Report.
AfilCa [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

The easiest way to start is to do this problem is to start changing the 3/4 cup to a decimal

3/4 = 0.75

Now divide that into 11. What you are interested in is the remainder.

11/0.75 = 14.66667

He can make 14 whole pizzas.

He has 0.66667 of a cup left over which is less than 3/4 (or 0.75) so he does not have enough for another pizza.

So the answer is 0.66667 which is 2/3 of a cup is left over.

7 0
2 years ago
I have a bottle of 3 l and a bottle of 5 l. How can I lose 7 l?
stiv31 [10]

Answer:

fill the 5l bottle up completely

pour the contents of the 5l bottle into the 3l until completely full

this should leave you with 2 litres in the 5 l bottle

empty out the water in the 3 litre bottle and then pour in the 2 litres

fill the 5 litre up completely and you have 7 litres

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Carla earns $13 an hour cleaning house. How much will she earn if she works from 8:00 to 2:00?
Andreyy89
8pm to 2am, or 8am to 2pm, either way, Carla would've worked for 6 hours.

6*$13=$78

-----------

Carla would earn $78 if she were to clean for 6 hours.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tests show that the hydrogen ion concentration of a sample of apple juice is 0.0003 and that of ammonia is 3.1 x 10^-9. Find the
scoundrel [369]
PH can be calculated using the following equation 
pH = -log [H₃O⁺]
for apple juice the hydronium /hydrogen ion concentration is 0.0003
pH = -log (0.0003)
pH = 3.5
correct answer is C

For ammonia 
pH = -log (3.1 x 10⁻⁹)
pH = 8.5 
answer should be 8.5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression has a value of 15 when p=12
Arturiano [62]

Answer:

Please provide more information like answer choices, or even better a picture!

Step-by-step explanation:

If you'd like to add answer choices, you can simply type them in the comments below.

If you'd like to add a picture, you will have to make a new post.

Very sorry but it's not clear enough!

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -3x^2 plus 24x = 27 <br> complete the square
    12·2 answers
  • 5x— 2y = 10<br> What is the perpendicular slip given the following equation
    6·1 answer
  • • It allowed cotton Lint to be produced quickly and efficiently.
    13·2 answers
  • HELP FIRST GET BRAINLLEST Measure the difference between the lower quartile of Data Set A and the lower quartile of Data Set B.
    8·1 answer
  • The graph of linear function g passes through the points (3, 7) and (9, 3).
    10·1 answer
  • What is the measure of angle E?<br> 10 points<br> B<br> 130°<br> С<br> E<br> F<br> G<br> H
    9·1 answer
  • I need help with my homework pls gotta one hour to turn in ​
    11·2 answers
  • A cab company charges a $10 boarding fee and a meter rate of $2 per mile. The equation is y=2x+10 where x represents the number
    9·1 answer
  • Choose the correct response
    5·2 answers
  • Michael has 5 quarts of honey he is putting into jars. He separates each quart into fourths and wants to put 1/4 quart in each j
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!