1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Otrada [13]
2 years ago
14

PLEASE HELP!!! WILL MARK BRAINLIEST!!

Mathematics
2 answers:
slega [8]2 years ago
8 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

I’m pretty sure since you’ve taken a cube from the original cube and relocated it, that means is not part of the surface area anymore.

I could be wrong tho lol

AlekseyPX2 years ago
6 0

Answer:

i think it is b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Over a 10 year period, there were a total of 246 unprovoked shark bites in Florida. Assuming that shark bites occur at the same
Serggg [28]

Answer: Our required probability is 0.067.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Number of days in a year = 365

Number of years = 10

So, Number of days in 10 years = 365 × 10 = 3650

Number of unprovoked shark bites in Florida = 246

so, Probability that there will be at least one unprovoked shark bite on a given day is given by

\dfrac{246}{3650}\\\\=0.067

Hence, our required probability is 0.067.

7 0
3 years ago
A tire rim has a diameter of 15 in. What is the circumference of the tire rim? Use 3.14 for Pi.
Marrrta [24]

Answer:47.1 in

Step-by-step explanation:

3.14*15=47.1 in

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
pedro placed an order with an online nursery for 6 apple trees and 5 azaleas and the order came to $219. the next order for 3 ap
ololo11 [35]
X = apples trees
Y= azaleas


6x + 5y = 219
3x + 4y = 132

-2(3x + 4y = 132)
-6x - 8y = -264
6x + 5y = 219
-3y = -45
-3y/-3 = -45/-3
y = 15

6x + 5y = 219
6x + 5(15) = 219
6x + 75 - 75 = 219 - 75
6x/6 = 144/6
X = 24

The cost for each apple tree is $24 and fit each azalea is $15
4 0
2 years ago
At the local farmer’s market it costs $6.00 for a 4-pound basket of pears. What is the price per pound?
Pie

Answer:

$1.50 per pound

Step-by-step explanation:

You divide 6 by 4 to get 1.5

6 0
2 years ago
Which expression has the value of 8? A. -12 - 4 B -16 - 8 C -4 + 12 D 8 + (-18)
Alex

Answer:

C -4 + 12

Step-by-step explanation:

-4 + 12 means 12 - 4 = 8

Hope that helps

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do u answer this?
    6·2 answers
  • if peter spent 500 dollars and if the ratio is 2 : 3 and john spent $600 dollars how much did they spend altogether?
    11·1 answer
  • Tony bought a surround sound speaker system that normally sells for 2000 dollars. However, tony paid less because he used 15% of
    12·1 answer
  • Eli drove 856 miles on 29.4 gallons of gas what was his gas mileage rounded to the nearest mpg?
    14·2 answers
  • Tomas factored the polynomial completely. What is true about his final product? 3x4−18x3+9x2−54x Ax(x2+B)(x+C)
    12·2 answers
  • Which of the following are measurements of the sides of a right triangle?
    7·2 answers
  • (K² +8K² + 10k +21) / (K +7)
    11·1 answer
  • What does Fish equal?<br> A Nothing <br> B 2+2<br> C More Fish
    11·2 answers
  • 1. Name angle 'x' <br><br>2. calculate the size of angle 'y' <br><br>​
    13·1 answer
  • If 8^{y}=18^{y+2} what is the value of y?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!