1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kenny6666 [7]
2 years ago
9

* 1. Find the value of the discriminant. 3x2 - 6x + 3 = 0 O 29 0 -18 OO O 23

Mathematics
1 answer:
charle [14.2K]2 years ago
8 0

0 -18 is the answer to your question

You might be interested in
Find the equation of the line that passes through the points (6,14) and is parallel to y=-4/3x-1
Yuri [45]

Answer:

y= -4/3 + 22

Step-by-step explanation:

y= -4/3x -1

14 = -4/3 (6) + b

14= -8 + b

22= b

8 0
3 years ago
A whale costs $14700 and depreciates in value by 8% per year. When will the whale be worth $100
sammy [17]

Answer:

x = 60

Step-by-step explanation:

The question is asking

$14,700 * (1 - 8%)^x = $100

$14,700 * (1 - 0.08)^x = $100

$14,700 * (0.92)^x = $100

(0.92)^x = $100/$14,700

log(0.92^x) = log($100/$14,700)

x * log(0.92) = log(0.0068027)

x = log(0.0068027)/log(0.92)

x = 59.85

Since this question is asking in terms of years, we always round up (in this case to 60), as it won't fully be worth $100 by the beginning of the 59th year.

3 0
3 years ago
17. Find the scale factor that was used in the dilation shown.
scZoUnD [109]

Answer:

The answer is \frac{3}{2}

Step-by-step explanation:

because it grows from 4 units to 6 units or 1.5 times.

5 0
2 years ago
Four bottles of powerade cost $3.88. Find the unit price of each bottle
Naddik [55]
Since 4 = $3.88
Then 1 = 3.88/4
            = $ 0.97
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help please and thank you
d1i1m1o1n [39]

Answer:

8.08

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How can you write and solve equations involving rational number.
    12·1 answer
  • Researchers surveyed recent graduates of two different universities about their income. The following two-way table displays dat
    9·2 answers
  • A store offers 3 for the price of 2. What is the implied discount?
    7·2 answers
  • HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • Solve the equation.<br> -4(2: + 6) - 12 = 4
    7·1 answer
  • The most Brendan can afford to pay per year in mortgage payments is $10,500, and his credit score is currently 544. According to
    12·1 answer
  • Can anyone help me with geometry? I have a whole packet. You guys can add me on snap with my user taejichi
    10·1 answer
  • What is the value of -1/2 + (- 3/5)?
    11·1 answer
  • At Party City, 5 mystery gift bags cost a total of $17.50. At the same rate per bag, what would the cost be for 8 mystery gift b
    6·2 answers
  • If A varies direct as a square of R. Find the % increase in A if R is increase by 20%.​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!