Answer:
6 for $1.26 is better
Step-by-step explanation:
$1.26/6 = $0.21 per can
$1.98/9 = $0.22 per can
Answer:
Since the equations involve functions and their derivatives, we might bet- ter call them If this rate were to persist for 20 years (= 240 months), R would have increased by similar to equation (1) when the number of rabbits R is near 2000, but which The fox population increases at a rate proportional to the number of.
Step-by-step explanation:
i think this it
Well, first, the equation that you are looking for is Y = MX + B. To find B, look at the first dot on the Y-axis. It starts at positive 3, so, you know your equation will end with +3. Next, to find MX, start at the either dot, and find the Rise/Run. In this particular equation, the rise is 1, and, the run is -2, because it's going backwards (negative line). Meaning, the line's equation would be, f( x )= -1/2x + 3.
Answer:
Perimeter of rectangle:
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Length of rectangle:

Width of rectangle:

Perimeter of rectangle:

Expressions to calculate perimeter

The attached image shows the image of the rectangle.
Answer:
The slide
Step-by-step explanation:
the slide cause they counting by 5s so there are 35 kids on that slide.