1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scrat [10]
2 years ago
14

Please help me find the missing measurement!

Mathematics
2 answers:
STALIN [3.7K]2 years ago
4 0

Answer: 11 in

a = lw

99 = 9x

11 = x

pashok25 [27]2 years ago
4 0

Answer:

81 ITS 81

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Brett is 75 feet from the base of a building. he measures the angle of elevation to the top of the building and records it as 80
SashulF [63]
This is the concept of trigonometry, we are required to calculate the number of floors the building has given the information above;
# floors=[height of the building]/[height of each floor]
height of each floor=17 ft
let the height of the building be,h.
h is given by;
tan theta=opposite/adjacent
theta=80
opposite=h
adjacent=75 ft
thus
tan 80=h/75
h=75 tan 80
h=425.35 ft
thus the number of floors will be:
425.35/17
=25.020≈25 floors


8 0
3 years ago
HELP PLEASE I WILL MARK BRAINLIEST!!
Mamont248 [21]

Answer:

5. (-2,-1)   6. (1,2)  7.(12,6)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me on this one​
Hunter-Best [27]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which Relation is a Function Please Answer ASAP
earnstyle [38]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Every input (x value) can have only ONE ouput (y value) to be a function, y- values can be repeated but x- values cannot

Hope that helps

3 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
pishuonlain [190]

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • La suma de las edades de una madre y de su hijo son 56 años. Hace 10 años, la edad de la madre era el quíntuple de la edad que t
    12·1 answer
  • Why can't you use the product of powers rule to simplify<br> this expression? Explain.<br> 3^4 * 2^8
    15·1 answer
  • 100 PTS FOR 1 QUESTION!!!!!!!
    15·2 answers
  • PLZ HELP ME PLZZZ 15 PTS Mr. Rodriguez asked 60 randomly chosen students from each grade level at Willowbrook School about their
    6·2 answers
  • Melissa is 9 years old. How old will she be in x years?
    14·2 answers
  • Find x in the given figure. answers : 55° 125° 35° 60°
    15·1 answer
  • What's the end time of 2hours and 18 minutes?
    5·2 answers
  • Use this graph to make an equation using y= mx+b (worth 5 points) ​
    13·2 answers
  • Fran is training for her first marathon, and she wants to know if there is a significant difference between the mean number of m
    6·1 answer
  • Functions! Help with number 3 please!!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!