1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
14

COMPLET THE PAIRS.

Mathematics
1 answer:
Rainbow [258]3 years ago
4 0
The simple method is reading carefully the question:

<span>A. number of donuts delivered 2 hours from now.
</span><span>2. Next=now +60+60
starting at 48                      because 2 hours meant  2*60 = 60+60

</span><span>B. number of donuts delivered 7 hours from now C
</span><span>3.Next= now +420
starting at 48                     because 7 hours meant  7*60 = 420 mn

</span><span>C. number of donuts delivered n hours from now.
</span><span>4. Next=now+60n
starting at 48            (this is obvious)

so finally, 
</span><span> D. number of donuts delivered 6 hours from now.
</span><span>1. Next= now+ 6*60
starting at 48                </span>
You might be interested in
Margo borrows $2000, agreeing to pay it back with 7% annual interest after 17 months. How much interest
julia-pushkina [17]

Answer:

1000

Step-by-step explanation:

bc i dont know thats why hope it helped

7 0
3 years ago
A cab service charges $4 plus $1.50 per mile. Kate wants to spend no more
bearhunter [10]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

took the test i got bj : fz wf

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three cans of tuna costs $1.50. what is the cost of one can of tuna. what is being compared
Aloiza [94]
3 cans = $1.50

1.50
------- = 1 can
3 cans


1.50
------- = .50
3



1 can = $.50
8 0
4 years ago
Hi, what is this number in expanded form, please let me know?
Nutka1998 [239]

Answer:

<em>5,078.401 </em>

Step-by-step explanation:

5,000 + 70 + 8 + 0.4 + 0.001 = <em>5,078.401</em>

7 0
3 years ago
Graph Ex+ 3y = 24<br> a.<br> b.<br> c.<br> d.
8090 [49]

Answer:

(b)

Step-by-step explanation:

Given

8x + 3y = 24

Required

The graph

First, make y the subject

3y = 24 - 8x

Divide through by 3

y = 8 - \frac{8}{3}x

Let x = 3

y = 8 - \frac{8}{3}*3 = 8 - 8 = 0

Let x = 6

y = 8 - \frac{8}{3}*6 = 8 - 16 = -8

So, we plot the graph through

(3,0) and (6,-8)

See attachment for graph

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A yoyo rotates 12 tomes every 3 seconds what is the yoyos unit rate for rotations per second
    7·2 answers
  • Elena drove 245 miles last week and 222 miles this week she estimate that she drove about 475 miles in weeks.how Elena estimate
    12·2 answers
  • A flower bed has a perimeter of 144 inches. Wjat is the largest possible area for the flower bed?
    6·2 answers
  • What is the value of x?<br><br><br><br> Enter your answer in the box.<br> x =<br> ​​
    13·1 answer
  • Which of the following has two congruent parallel discs for bases? A.Cylinder B.Cone C.Prism D.Pyramid
    14·2 answers
  • -2x + 8 = 18 please help. What does x equal
    14·2 answers
  • If a toy store sold four times as many dolls then trucks and dolls cost $24 each and trucks cost $17 each and they sold $1469 wo
    9·1 answer
  • What is Indeterminate
    15·1 answer
  • What is the value of the rational expression below when is equal to 5?
    13·1 answer
  • Which set of ordered pairs (x, y) could represent a linear function?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!