Step-by-step explanation:
One gallon = 25 miles
8 gallon= 25×8 miles= 200 miles
F(x) = 6(9)^x
f(1/2) = 6(9)^(1/2)
f(1/2) = 6(9)^(0.5)
f(1/2) = 6*(9^0.5) 9^0.5 = √9 = +3 or -3.
f(1/2) = 6*3 = 18 or 6*-3 = -18
f(1/2) = 18 or -18
Hope this helps.
You need to show II in this picture for us to know what it’s asking! :(
$16.80 / 4 gallons = $4.20 per gallon
Yes
26 x 5 - 63 = 67
26 x 3 - 11 = 67