1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Basile [38]
3 years ago
8

GOOD AT MATH!! PLEASE HELPPP

Mathematics
1 answer:
MatroZZZ [7]3 years ago
3 0

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

Pythagorean triple: a^{2} + b^{2} = c^{2}, where c is the largest value.

1^{2} + 1^{2} ≠ 2^{2}

(1 + 1 ≠ 4)

5^{2} + 12^{2} = 13^{2}

(25 + 144 = 169)

3^{2} + 4^{2} ≠ 6^{2}

(9 + 16 ≠ 36)

5^{2} + 8^{2} ≠ 10^{2}

(25 + 64 ≠ 100)

You might be interested in
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
pishuonlain [190]

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The smallest bone on the body, the stirrup-shaped stapes found in the middle ear, has a typical length of less than 0.33 cm. how
4vir4ik [10]

Answer:

0.13 inches.

Step-by-step explanation:

1 inch = 2.54 cm

So 1 cm = 1/ 2.54 in

0.33 cm = 0.33/2.54 in

= 0.13 inches.

5 0
1 year ago
Please help quickly, will give brainliest to the correct answers for these problems :)
Veseljchak [2.6K]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Need help with this chart read carefully
irinina [24]

Answer:

10=60 5=30

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
24 is 80% of what number
loris [4]
Write this as an equation and solve
.8x = 24 \\ x =  \frac{24}{.8}  = 30
The number is 30
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tammy's take-home pay is $800 a month. She spends 7% of her take-home pay on her cell phone bill. How much is Tammy's monthly ce
    8·1 answer
  • What would be the reasons for lines 3 and 4? A. Addition property; subtraction property B. Addition property; solve C. Substitut
    12·2 answers
  • 3 miles per minute is equivalent to feet per minute.
    15·1 answer
  • Higher Order Thinking See Guy's work.
    7·1 answer
  • If (x + 1)(x-3) = 5, then which of the following statements is true?
    12·1 answer
  • A bike ramp has a slope of 1/4. What is the angle the ramps makes with the ground to the nearest degree?
    9·1 answer
  • Jen Butler has been pricing​ Speed-Pass train fares for a group trip to New York. Three adults and four children must pay $ 79.
    11·1 answer
  • Solve y" + 5y' + 6y = 6t2 + 4t y(0) = y' (O) = 0
    14·1 answer
  • What is the answer for Y= -6/+2 +4
    5·1 answer
  • A burrito costs $6.50 at a local restaurant.<br><br> Answer the questions below.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!