1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
siniylev [52]
2 years ago
5

A sporting good store sells basketballs and footballs. Gavin pay $44 dollars for 3 basketballs and 2 footballs. Andrew pays $31

dollars for 1 basketball and 3 footballs. What is the price of 1 football
Mathematics
1 answer:
zzz [600]2 years ago
5 0

Answer: The price of 1 football = $ 7 and price of 1 basket ball= $10

Step-by-step explanation:

Let x = price of 1 football.

y = price of 1 basketball.

As per given,

3x+2y=44\ \ \ (i)

x+3y=31\ \ \ \ (ii)

Multiply 3 to (ii) , we get

3x+9y=93\ \ \ \ (iii)

Eliminate (i) from (iii)

7y=49\\\\\Rightarrow\ y=7

Put this in (ii), we get

x+3(7)=31\\\\\Rightarrow\ x+21=31\\\\\Rightarrow\ x=31-21=10\\\\\Rightarrow\ x=10

Hence,  the price of 1 football = $ 7 and price of 1 basket ball= $10

You might be interested in
What is 82 + 100 - 2 = _____?
Hoochie [10]

Answer:

180

Step-by-step explanation:

100+82=182-2=180

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The slovacek family wants to buy a $200,000 house. With excellent credit, their monthly payments on a loan will be $843 per mont
kirza4 [7]

Answer:$303,480


Step-by-step explanation: with excellent credit which is $843 per month for 30 years. So first I did 12 x 30 = 360 since there are 360 months in 30 years. And then 843 x 360 = $303,480. So $303,480 is your answer


8 0
2 years ago
serenity wants to bake cookies each batch of cookies tajes 2 and 1/4 cuos flour if she wants to bake 5 batches of cookies hiw ma
Sidana [21]

Answer:

11 1/4 or 45/5

Step-by-step explanation:

just multiply 5 * 2 1/4

And thats ur answer

4 0
2 years ago
The Cobb family of Fremont is looking at ways to decrease their home water and energy usage. Their current electric hot-water he
OverLord2011 [107]

Answer:

  ai) 73000 gal/yr

  aii) $730 per year

  b) 1000 days

Step-by-step explanation:

ai) The water usage per day is ...

  (4 showers/day)(10 min/shower)(5 gal/min) = 200 gal/day

Then the usage per year is ...

 (200 gal/day)(365 days/yr) = 73,000 gal/yr

__

aii) The cost of electricity is the cost of heating half the water usage, so is ...

  (0.20 kWh/gal)(1/2)(73,000 gal/yr)($0.10/kWh) = $730/yr

__

b) The current daily cost of electricity for heating water is ...

  ($730/yr)/(365 days/yr) = $2/day

If the cost is cut in half, it will be $1 per day. That means the savings is $1 per day, so it will take 1000 days to recover the $1000 initial cost. (Effectively, the average cost for the first 1000 days is the same as if the water heater had not been replaced.)

5 0
3 years ago
I WILLL MARK BRAINLEST IF YOU MAKE ME LAUGH BEST JOKES AND IT HAS TO BE LEGIT IF NOT I REPORT YOU !!! ! HOUR TO MAKE ME LAUGH EA
Soloha48 [4]

why did the chicken cross the road

yes

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Algebra 1 A Semester Exam<br> 30. Write y=-3/4x-6 in standard form using integers. (1 point)
    9·1 answer
  • Ben orders a case of his favorite macaroni and cheese. The case contains 18 same-
    9·1 answer
  • HELP ME WITH THIS IT IS REALLY HARD
    5·2 answers
  • A negative number divided by a negative number will result in a
    7·2 answers
  • What is the equation of a line that passes through 0,5 and 4,8
    5·1 answer
  • Misha and Nora want to buy season passes for a ski lift but neither of them has the $225 needed to purchase a
    5·1 answer
  • Find the range of the function represented by the list of ordered pairs below.
    11·1 answer
  • Find the percent increase. Round to the nearest percent.
    13·2 answers
  • Jonathan is signing a lease for an apartment that rents for $1240/month.
    7·1 answer
  • Find the domain and range.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!