4 500-60 = 4 440
4 440/38 = 116.8
At most they would be able to invite 116 people to the reception with their budget.
Answer:
Here is your answer in picture...
The puppy runs a distance of D) 18 - 19 meters in one lap.
Step-by-step explanation:
Step 1; It is given that the leash measures 3 meters long. He runs pulling the leash as much as he can creating circles. Even though he keeps pulling, the leash will remain at a constant length of 3 meters. So we need to calculate the perimeter of the circle.
Step 2; The perimeter of any given circle is 2π times the radius. The radius of this circle is equal to 3 meters.
Perimeter of the circle = 2π × r = 2 × 3.1415 × 3 meters = 18.85 meters.
So the puppy runs a distance of 18.85 meters in a lap.
Answer:
22
Step-by-step explanation:
PEMDAS
4^2 = 16
16 - 5 = 11
11 x 2 = 22
Hey there!
Let's first start by finding the price per bottle for each retailer.
Wholesome Foods: 2.99/12 = $0.2491 per bottle
Food Paradise: 2.79/10 = %0.279 per bottle
Shoppers' Warehouse: 1.69/8 = $0.21125 per bottle
The retailer that offers the best price for bottled water is Shoppers' Warehouse, with approximately 21 cents per bottle.
Hope this helps!! :)