1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PSYCHO15rus [73]
3 years ago
7

A person incurs 5% loss by selling a laptop for $1140.At what price should the laptop be sold at to earn 5% profit​

Mathematics
1 answer:
djyliett [7]3 years ago
4 0

Answer:

$1256.85

Step-by-step explanation:

1140 (1.05) = $1197 cost

$1197* 1.05 = 5% profit

You might be interested in
X 20) Becca has 3 times more games than Susan has. Write an algebraic
vova2212 [387]

Answer:

3*x

Step-by-step explanation:

If Becca has 3 times the amount of games as Susan then you would multiply the number of games Susan has by 3. So we can use X (or another letter) to represent the number of games Susan has. Giving us 3*x  

7 0
3 years ago
If you are calculating 15% off a discount you need to
katrin2010 [14]
You will need to subtract if u are taking 15% off
7 0
3 years ago
Please I need help ASAP! I don't know any of the answers. For the second question, I accidentally clicked on it.
valkas [14]
PART A :
A,B,C,D
Because if the spinner was spinning on time it would have either landed on any of the given parts a,b,c,d once
PART B:
A and B
They are equally likely to occur because both of them have a portion of 90 degrees.
Hopefully my answer helped :)
3 0
3 years ago
Suppose that a population parameter is 0.3 and many samples are taken from the population. If the size of each sample is 40, wha
scoundrel [369]

Answer:

0.072

Step-by-step explanation:

A P E X

7 0
3 years ago
pls help immediately! this is due in 3 mins :/.(i’ll mark brainiest if u don’t leave a link just help me pls!)
Serhud [2]

Answer:

They help the tree reach deep into the sandy soil for nutrients and ground water.

Step-by-step explanation:

The job of a tree's roots is to collect water and nutrients.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Latex-free gloves can be purchased in a box of 100 for $44.95 or a box of 50 for $23.50. Which one would be the better deal
    15·1 answer
  • ​Yesterday,Jack drove 39 and one half.He used 1 and one fourth gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per​ gallon?
    5·1 answer
  • What is the solution to the equation below? (round your answer to two decimal places)
    6·1 answer
  • Using the credit card information from Problem 3, you decide to pay $300.00 instead of
    14·1 answer
  • 27 is what percent of 150 explain
    5·1 answer
  • Only 6,7,8 pls and thx
    13·1 answer
  • I need help with solving inequalitiy but in fraction form:/
    5·1 answer
  • A circle has a circumference of 9π m.<br><br> What is the area of this circle?
    10·1 answer
  • 13 less than fourteen times a certain number is twenty-nine more than 7 times that number. What is the number? (I only need the
    6·1 answer
  • Please help me I'm desperate!!!!!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!