1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimulka [17.4K]
3 years ago
13

A one-quart container of tomato soup is shaped like a rectangular prism. A soup bowl shaped like a hemisphere can hold 8 oz of l

iquid. How many bowls will the soup container fill? Recall that 1 quart is equivalent to 32 fluid ounces (oz).
Mathematics
2 answers:
lions [1.4K]3 years ago
8 0

Answer:

Yes the other person is right

Step-by-step explanation:

Leona [35]3 years ago
7 0

Answer:

4 bowls

Step-by-step explanation:

Hope this helps

You might be interested in
Find the value of a and YZ if Y is between X and Z. XY = 7a, YZ = 5a, XZ = 6a + 24 = YZ =​
Aleksandr-060686 [28]
  • x-y-z

\\ \sf\longmapsto XY+YZ=XZ

\\ \sf\longmapsto 7a+5a=6a+24

\\ \sf\longmapsto 12a=6a+24

\\ \sf\longmapsto 12a-6a=24

\\ \sf\longmapsto 6a=24

\\ \sf\longmapsto a=\dfrac{24}{6}

\\ \sf\longmapsto a=5

  • YZ=5a=5(5)=25
5 0
3 years ago
I will give 80 points
faltersainse [42]

Answer:

8 home games and 10 away games

Step-by-step explanation:

Total home goals

= 8 +5 +9 +8 = 30

Number of home games

= 30/3.75 = 8

Total away game goals

= 7 + 8 + 4 + 5 = 24

Number of away games

= 24/2.4 = 10

Easy Peasy :) Hope this helped! <3 brainliest please :)

7 0
2 years ago
Zara filled up her car with 15 gallons of gas. If Zara paid $33.00, what was the price per gallon of gas?
djyliett [7]

Answer:

$2.20 per gallon.

Step-by-step explanation:

That is 33/15 = $2.20 per gallon.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In ΔGHI, h = 9.6 cm, g = 9.3 cm and ∠G=109°. Find all possible values of ∠H, to the nearest 10th of a degree.
Dovator [93]

Answer:

lnjk

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
If a 25% deposit that has been paid toward the purchase ofa bookshelf is $120, how much more remains to be paid?
jonny [76]
If 25% = 120
if 25 is multiplied by 4 to become 100(%) if we multiply 120 with 4, the answer should be the original cost.
480 is the original cost but since 120 is already paid, the final answer should be 360.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP ME IN CIVICS 80 POINTS Which of the following conclusions can be supported by the information in this chart?
    15·1 answer
  • Mr. Brown owned a house, which he rented for $60 a month. The house was assessed at $9000. In 1975 the rate of taxation was incr
    9·1 answer
  • Solve for a.<br><br> a + 16 = 20
    9·2 answers
  • How do you estimate 289 and 7
    11·2 answers
  • (13) The temperature on a cold winter day is 2 degrees below zero. In the night, the temperature drops an additional 14 degrees.
    12·1 answer
  • F(x) = x2 + 1<br> g(x) = 5-x<br> (f+g)(x) =<br> O x2 + x-4<br> x²+x+4<br> O x2-x+6<br> O x2 + x + 6
    8·1 answer
  • Mark wants to order a pizza. Complete the explanation for which is the better deal. Round your answer to the nearest cent Use 3.
    14·2 answers
  • How many hours and minutes is it from 8:45pm on Monday to 6:35am on Tuesday pls help ASAP for math test welling to give you heck
    5·1 answer
  • 2x - y = 4<br> y = 2x + 4<br> Solution(s):<br><br> PLEASEEE
    11·1 answer
  • Situation:A researcher in North America discoversa fossile that contains 65% of its originalamount of C-14..-ktN=NoeNo inital am
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!