Answer:
8 home games and 10 away games
Step-by-step explanation:
Total home goals
= 8 +5 +9 +8 = 30
Number of home games
= 30/3.75 = 8
Total away game goals
= 7 + 8 + 4 + 5 = 24
Number of away games
= 24/2.4 = 10
Easy Peasy :) Hope this helped! <3 brainliest please :)
Answer:
$2.20 per gallon.
Step-by-step explanation:
That is 33/15 = $2.20 per gallon.
If 25% = 120
if 25 is multiplied by 4 to become 100(%) if we multiply 120 with 4, the answer should be the original cost.
480 is the original cost but since 120 is already paid, the final answer should be 360.