Answer:
See Explanation
Step-by-step explanation:
For
: (0,3) (2,2)
The equation is in slope intercept form. y=mx+b
The y intercept is 3.
The slope is 1/2.
Moving one unit down and 2 units to the right, we get (2,2)
For
: (0,-2) (1,0)
The y intercept is -2.
The slope is 2.
Moving 2 units up and 1 unit to the right, we get (1,0)
Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.
Step-by-step explanation:
Find the unit price (the price of 1 lb of apples)
7.64/8 lbs = 0.955 per pound
12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;
Answer: Coordinates for S (4,-13)
Answer:
Eliminating the parameter, the equation is 
Step-by-step explanation:
We are given the following parametric equations:


We want to eliminate the parameter t. From the first equation:


Replacing in the second equation:


Eliminating the parameter, the equation is 