Answer:
156 buttons in each container
Step-by-step explanation:

First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.
Answer:
x=90
Step-by-step explanation:
So, since x-20 is the vertical angle directly near 70, we can say:
x-20=70.
if we solve x is 90.
HOPE IT HELPS!!!!!!!!!!!
9514 1404 393
Answer:
(x ≤ -3) ∪ (11 ≤ x)
Step-by-step explanation:
The given equation resolves to two equations:
x -4 ≥ 7 ⇒ x ≥ 11
x -4 ≤ -7 ⇒ x ≤ -3
The solution is (x ≤ -3) ∪ (11 ≤ x).