1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir [108]
2 years ago
9

Help me pleaseeeeeee! Ratios and Rates! Worth 20 points help I need the answers in 45 minutes!

Mathematics
2 answers:
GREYUIT [131]2 years ago
8 0

Answer:

look at explanation, oh and pls give brainlist

Step-by-step explanation:

3.   7:8  \7\frac{7}{8} ,7 to 8

4.  \frac{100 l}{40 w}, \frac{25}{10}, \frac{50}{20}

5.  \frac{2 hrs}{120 m}, unit rate= 60 miles per hour, \sqrt[2]{120}=60

6.  \sqrt[3]{900}= 300, 300x3=900, unite rate= 300km per hour

7.  \frac{50}{5}=\frac{10\\}{1}, unit rate for Tim= $10 for 1 hour, \frac{24}{2}=\frac{12}{1}, unit rate for Jane= $12 for 1 hour, Jane has the higher rate of pay.

8. \frac{65}{4}=\frac{16.25}{1} , \sqrt[4]{65}= 16.25, unit rate for Jon is 16.25ths of a pushup per minute.

\frac{45}{3}=\frac{15}{1}, \sqrt[3]{45}=15, unit rate for Paul is 15 pushups per minute.

Jon can do more pushups in 1 minute

Ostrovityanka [42]2 years ago
6 0

Answer:

3) 7:8  7 to 8   4) 40/100 = 2/5   5) 60 mph   6) 300 kph   7) Jane  8) Jon can go faster

Step-by-step explanation:

5) 120/2 =60

6) 900/3 =300

7) Tim =50/5= $10 an hour

Jane= 24/2 =$12 an hour

You might be interested in
How many grams would be in 10 kilograms? <br><br> INEEDHELP!!!!!!
choli [55]

Every kilogram is 1,000 grams, but you want 10 kilograms. You can multiply 1,000 10 times (you can also add 1,000 10 times,) giving you the answer > 10,000.

Hope this helped!

Nate

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Olivia has blue, pink and orange counters in a bag.
Keith_Richards [23]
Blue= 4
Orange=2
Hope this helped you! :)

————————————————————-
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jessie pays $2 for each carnival ride plus $8
ikadub [295]
$ 2 each carnival ride + $8 spend at most $35

Rewrite that is
$2x + 8 ≤ 35

I hope this helped and that I was right, have a nice day.

3 0
3 years ago
Is my answer right. Or should I change my answer so I can get a higher grade
Shkiper50 [21]
The answer is “No” because the line is not proportional.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many packs of DVD's can you buy with 180 dollars if one pack costs 12 dollars?​
nirvana33 [79]

Answer:15

Step-by-step explanation:

180 divided by 12 is 15

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The domain of discourse is sets. Suppose some predicate Q is true for all elemenst of A: ∀a ∈ A Q(a). Recall the definition of s
    8·1 answer
  • Rachel made a mosaic from different color rectangular tiles. Three tiles measured 312 inches by 3 inches. Six measured 4 inches
    13·2 answers
  • Find the sum of an AP sequence 6,2,-2,-6,-10..... up to 20 terms
    5·1 answer
  • 24 is 75%, percent of what number?
    12·1 answer
  • Devin has a change jar that contain only half dollars and pennies. He has 93 coins which add up to a total of $23.96. How many o
    5·2 answers
  • -8-1/3n &lt; -25<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20-%208%20-%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B3%7D%20n%20%5Cleqslant%20%20-%2025" id=
    9·1 answer
  • Which is equal to 7 X 8? O A. (6x8)+7 O B. (6x7) + 8 O C. (7x7)+7 D. ( 77) + 8​
    5·1 answer
  • HELP NEEDED PLEASE!
    15·1 answer
  • Your Numbers are; 25, 75, 50, 1, 9, 3 and your Target is 386 How do i get to 386 using only these numbers once and I can use Sub
    10·1 answer
  • What are the equations that have the same solutions as 3x-12=24 between
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!