1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir [108]
2 years ago
9

Help me pleaseeeeeee! Ratios and Rates! Worth 20 points help I need the answers in 45 minutes!

Mathematics
2 answers:
GREYUIT [131]2 years ago
8 0

Answer:

look at explanation, oh and pls give brainlist

Step-by-step explanation:

3.   7:8  \7\frac{7}{8} ,7 to 8

4.  \frac{100 l}{40 w}, \frac{25}{10}, \frac{50}{20}

5.  \frac{2 hrs}{120 m}, unit rate= 60 miles per hour, \sqrt[2]{120}=60

6.  \sqrt[3]{900}= 300, 300x3=900, unite rate= 300km per hour

7.  \frac{50}{5}=\frac{10\\}{1}, unit rate for Tim= $10 for 1 hour, \frac{24}{2}=\frac{12}{1}, unit rate for Jane= $12 for 1 hour, Jane has the higher rate of pay.

8. \frac{65}{4}=\frac{16.25}{1} , \sqrt[4]{65}= 16.25, unit rate for Jon is 16.25ths of a pushup per minute.

\frac{45}{3}=\frac{15}{1}, \sqrt[3]{45}=15, unit rate for Paul is 15 pushups per minute.

Jon can do more pushups in 1 minute

Ostrovityanka [42]2 years ago
6 0

Answer:

3) 7:8  7 to 8   4) 40/100 = 2/5   5) 60 mph   6) 300 kph   7) Jane  8) Jon can go faster

Step-by-step explanation:

5) 120/2 =60

6) 900/3 =300

7) Tim =50/5= $10 an hour

Jane= 24/2 =$12 an hour

You might be interested in
Elkins Pointe basketball team purchased equipment and uniforms for a total cost of $912. The equipment cost$612 and the uniforms
otez555 [7]

Answer:

Total cost of equipment was $612. The remaining amount was spent on uniforms.

To find out how many uniforms were purchased,

Total cost of uniforms

=$912-$612

=$300

Number of uniforms purchased

=

$

300

$

25

=12

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Expression where the solution is 19
MA_775_DIABLO [31]
We want something that equals 19 right? Anything can work here such as
10+9=19 <---we have our outcome as 19 
If you want something more complex 
<span>1(10)+10-1=? 
</span>When you solve that it equals 19! :) 
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone help!!??! Please
erma4kov [3.2K]
For number 3 it says
X - 9 for x=-5
X-9 = ___ -9
It gave you your x so you would just substitute and in result you will have an equation of -5 -9
It would give you -14 , since it’s 2 negatives being added ,because you double tapped . Hope this helps :)
3 0
2 years ago
What is the surface area of the net of the rectangular prism?
swat32

Answer:

638.32 yd²

Step-by-step explanation:

The surface area of any figure can be found by calculating the area of all the sides and finding the sum.  In a rectangular pyramid, there is a rectangular base (l x w) and the same two triangles on one side and another two identical triangles on the other side.

Area of rectangle: A = l x w

Area of a triangle:  A = 1/2(b)(h)

Rectangle: 16 x 13.4 = 214.4 yd²

Bottom/top triangles: 14.1 x 16 = 225.6 yd²

Side triangles: 14.8 x 13.4 = 198.32 yd²

Total:  198.32 + 225.6 + 214.4 = 638.32 yd²

8 0
3 years ago
Dana buys dress shirts from a clothing manufacturer for s dollars each, and then sells the dress shirts in her retail clothing w
xxTIMURxx [149]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

because of 13.3 jdudujxjnxnx n hdueususbbdbxbbzbz

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 60 boys at a summer camp were asked to complete a survey about their favorite outdoor activity. 18 boys chose biking and 29 boys
    6·1 answer
  • Pleasee Help !!!!
    12·1 answer
  • a certain quantity grows exponeotially over time.the inital quantity at t=0 is 2000.the quantity grows by a factor of 20%. what
    7·1 answer
  • Georgia’s gross pay was $35,600 this year. She is to pay a federal income tax of 16%. How much should Georgia pay in federal inc
    14·2 answers
  • Plz need help. is very urgent.
    13·1 answer
  • (BRIANLEIST) HELP<br> True or False
    15·1 answer
  • After the booster club sold 40 hotdogs at a football game, it had $90 In protit.
    10·1 answer
  • A large container holds 14 litres of a solution which is 25% antifreeze, the remainder being water. How many litres of antifreez
    6·1 answer
  • How do you A <br> number divided by
    12·1 answer
  • 1.) Your 3 year investment of $20,000 received 5.2% interested compounded semi annually. What is your total return? ASW
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!