1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Simora [160]
3 years ago
7

Someone plz write out the answer I’m confused!

Mathematics
1 answer:
erica [24]3 years ago
5 0

Answer:

1 farmer a makes 2.40 per acre    2 farmer b makes more per acre

Step-by-step explanation:

farmer A we know 3 one thirds is 1

to find one acre multiply .80 by 3

farmer A has $2.40 per acre

farmer B

.70 multiply by 4

$2.80

You might be interested in
Electron groups could be considered which of the following?
Yanka [14]
Im pretty sure D bonded pair of electrons is the answer
6 0
3 years ago
Mary looks over reports on four of her workers. jack made 30 baskets in 5 hours. rudy made 32 baskets in 8 hours. sam made 40 ba
Elena L [17]
Well let's do some maths if each made a certain amount of baskets an hour you could divide them and figure out how many baskets were made per hour.
jack = 30/5 = 6 baskets per hour
Rudy = 32/8 = 4 baskets per hour
Sam = 40/12 =3.333 baskets per hour
Walter = 22/4 = 5.5 baskets per hour
according to this Jack had the greatest productivity
6 0
3 years ago
Paper clips costs $7.20 what is the unit price of the paper clips
Olegator [25]
I could help you, but how many paper clips were there? divide 7.20 by whatever number it is...
6 0
3 years ago
Base on the drawing below in order for ABC to be similar to DEF bySAS similarity, which of the flowing need to be true
kati45 [8]

you devide the tops and then add the ratios and you mines it buy 180 and there should be your answer

7 0
4 years ago
Someone help please I can’t seem to get this one and its my last one
Bingel [31]

Answer:

345 cm squared I believe

I'm not 100% sure

4 0
3 years ago
Other questions:
  • John is renting a car.The car cost 36 dollars each day plus $0.50 per mile over 100 miles.John rents the car for 5 days and driv
    7·1 answer
  • Which statement is true?
    10·2 answers
  • A basketball coach keeps track of the points scored per game for all of her players. She gives a trophy to to the player with th
    9·2 answers
  • #1-11<br><br> 20 points!!!!!
    14·1 answer
  • The town of West is 10 miles to the west of Center town while the town of East is 10 miles to the East of Centretown. One sunny
    7·1 answer
  • Asher weighs 15 pounds less ouds less than three times the weight of Audrey hiS sister. Asher weighs 27 pounds
    9·1 answer
  • Find the area.
    15·1 answer
  • Find the x and y intercept and the slope of the graph of 8x-6y=24
    13·1 answer
  • 6th grade math I mark as brainliest
    5·2 answers
  • This trapezium is drawn on a centimetre grid.<br>Find the area of the trapezium.<br>​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!