1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
navik [9.2K]
3 years ago
14

NEED HELP ASAP!!!!!!!!!! Melissa rolls two number cubes, each with sides that are labeled 1 to 6. What is the probability that t

he product of the numbers will be greater than or equal to 18? Write your answer in probability notation as a simplified fraction.

Mathematics
2 answers:
Masteriza [31]3 years ago
7 0

Answer:

1\6

Step-by-step explanation:

You have one sixth

Kipish [7]3 years ago
3 0
1/6 is the answer I had it on my test
You might be interested in
A water park sells 168 tickets. Each ticket costs $12. What is the total cost of the tickets sold?
padilas [110]

Answer:

The total cost of tickets sold is $2016.

Step-by-step explanation:

What I did to get this answer was multiply 168 and 12

Hopes everyone has a good day, and plz stay safe :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A piece of ribbon is 63 inches long. it is cut into pieces that are each 7 inches long. how many pieces of ribbon are there?
Burka [1]

Answer: 9

63 divided by 7 = 9

9 x 7 = 63

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the prism. 4 in. 8 in. 8 in. ​
Temka [501]

Answer:

256

Step-by-step explanation:

8×8=64

64×4=256

64

4

256

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
38. Nate and Gavin are playing a video game. Gavin has scored eleven more than twice the number of
larisa [96]
Gavin scored 465 points
3 0
2 years ago
How do you find an area of a triangle when you just have two sides and an angle?
Olenka [21]
You have to use sin, cos, tan and find the length of the last side and other angles. Then you have to put an imaginary line down the middle and use the sin, cos, tan to find the height and then do 1/2 base times height.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do 8 students share 5 square pieces of cake equally?
    5·2 answers
  • Which expression can be used to find the surface area of the following square pyramid? I DONT KNOW HOW TO PUT A PHOTO ON PC!!! b
    14·1 answer
  • Your friends weekly profit is more than $40 and at the most $130. Write your friends weekly profit as an inequality
    9·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate?
    13·2 answers
  • I have no idea just please helppp ☺️
    10·1 answer
  • A person drove 36 miles per hour on a trip. If he had driven 48 miles per hour he would have arrived 4 hours earlier. What was t
    11·1 answer
  • PLEASEEEEE HELP MEE will give brainliest
    12·1 answer
  • (3+3+8-9)+(66-6)6=<br><br><br> Please give correct answer if you a brainlest
    13·2 answers
  • How many deli sandwiches did she make?<br> Please help me.
    6·1 answer
  • A teacher wants to know if burning a scented candle affects students’ performance on pop quizzes. In the experiment, there will
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!