1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delicious77 [7]
3 years ago
6

!!Plz urgent help!!

Mathematics
1 answer:
Firdavs [7]3 years ago
3 0

Answer:

890 beads can be fitted in the triangular prism.

Step-by-step explanation:

If we can fill the spherical beads completely in the triangular prism,

Volume of the triangular prism = Volume of the spherical beads

Volume of triangular prism = Area of the triangular base × Height

From the picture attached,

Area of the triangular base = \frac{1}{2}(\text{Base})(\text{Height})

                                             = \frac{1}{2}(AB)(BC)

By applying Pythagoras theorem in the given triangle,

AC² = AB² + BC²

(13)² = 5² + BC²

169 = 25 + BC²

BC² = 144

BC = 12

Area of the triangular base = \frac{1}{2}(5)(12)

                                             = 30 cm²

Height of the triangular prism = 18 cm

Volume of the triangular prism = 30 × 18

                                                   = 540 cm³

Volume of one spherical bead = \frac{4}{3}\pi r^{3}

                                                   = \frac{4}{3}\pi (0.525)^{3}

                                                   = 0.606 cm³

Let there are 'n' beads in the triangular prism,

Volume of 'n' beads = Volume of the prism

540 = 0.606n

n = 890.90

n ≈ 890

Therefore, 890 beads can be fitted in the triangular prism.

You might be interested in
you want to earn $100,000 in your company. your initial earnings for the year started at zero, and your artists music earns you
Setler79 [48]

simply divide the 100,000 by the 1.50 to get the outcome of total streams needed. you would need 66,667 streams in total

8 0
3 years ago
Find the area of the triangle.<br> a. 620 sq. m<br> b. 270 sq. m<br> C. 540 sq. m<br> d. 980 sq.m
IrinaVladis [17]
D. 989 sq.m should be the right answer
3 0
3 years ago
Describe a real world situation in which a data set has two data values with a mean absolute deviation equal to 5 units.
Sophie [7]
Sharon runs a screen-printing business.to print t-shirt each day,it costs her $200 in labor plus $5 per t-shirt for materials.her income is $15 for each t-shirt she sells.how many t-shirts does sharon need to
Sell each day in order for her coast to equal her income for that day?
5 0
3 years ago
A bakery charges $14.00 for 4 croissant sandwiches. What is the unit rate?
xxMikexx [17]

Answer:

The unit rate is given as $3.5 per croissant sandwiches.

Step-by-step explanation:

The total charges are $14.00

There are 4 such croissant sandwiches.

<em>The unit rate is given as, A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.</em>

Thus the unit rate is given as ,

= \frac{14}{4} = \frac{7}{2} = 3.5

Thus the unit rate is given as<em> $3.5 per croissant sandwiches.</em>

5 0
3 years ago
Answer this in two minutes
Valentin [98]

Answer:

900

Step-by-step explanation:

a heptagon has 7 sides, so we take the hexagon's sum of interior angles an and add 180 to it's getting us, 720 + 180 = 900 degrees

7 0
3 years ago
Other questions:
  • You receive 9 text messages in 12 minutes. What is the rate of text messages per hour?
    14·1 answer
  • Write about a real-world situation that can be solved using a two-step equation. Then write the equation and solve the problem.
    13·1 answer
  • How much money did Shen have to spend from his 4 pay checks
    10·1 answer
  • Whats -2 and 1/3 times 6
    11·2 answers
  • In Death Valley, California, the highest ground temperature recorded was 94°C on July 15, 1972. In the formula C= 5/9 (F - 32) ,
    15·1 answer
  • Jane has $5 more than three times as much money as Lonnie has.Bob has $1 less than four times as much money as Lonnie has. All t
    5·1 answer
  • Help pls hello pls hello hello
    8·2 answers
  • -2+d=-3 got no clue on how this works
    11·1 answer
  • Marco paid $12 for 3jump ropes. If each jump rope costs the same amount, how much does 1 jump rope cost? Write and solve an equa
    13·2 answers
  • Which ordered pair is a solution to the system of inequalities?<br> y&gt;−2 and x+y≤4
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!