1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kruka [31]
3 years ago
5

Giving brainliest, 50 points (answer both questions with solutions)

Mathematics
2 answers:
Morgarella [4.7K]3 years ago
6 0

Answer:

  • See below

Step-by-step explanation:

<h3>#6</h3>
  • (3x^3)^2*(2x)^3=3^2x^{3*2}*2^3x^3=9*8*x^6x^3=72x^{6+3}=72x^9
<h3>#7</h3>
  • (x^4y^{-7}/x^{-2}y^4)^2=(x^{4+2}y^{-7-4})^2=(x^6y^{-11})^2=x^{12}y^{-22}=x^{12}/y^{22}
Helga [31]3 years ago
5 0

Answer:

your answer in ☝️ this photo

plz Mark my answer in brainlist

You might be interested in
In ΔRST, s = 620 cm, r = 210 cm and ∠R=17°. Find all possible values of ∠S, to the nearest 10th of a degree.
qaws [65]

Answer:

1843:6754.9709254546.,657675

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
HELLO!! I REALLY NEED SOME HELP WOTH THIS QUESTION, ITS DUE SOON AND IF YOU CAN SHOW WORK THAT WOULD REALLY HELP THX!!
Marysya12 [62]

Answer:

g(x)=(x+4)^2-5

Step-by-step explanation:

g(x) is shifted 5 down in the y axis, meaning you have to subtract 5 from the function, and is shifted 4 to the left in the x axis- meaning you have to add to the x's in the function.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many cubes with side lengths of 1/4 does it take to fill this prism?
Zinaida [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

There isn’t a picture its all black

Try to fix that lol

3 0
3 years ago
You bought 0.40 lb of spinach for $2.38. how much did the spinach cost per pound?δz
coldgirl [10]
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
6 0
3 years ago
What is 8q+6;q=2 its expression for the given value of the variable
Leya [2.2K]

Answer:

8q + 6 = 8*2 + 6 = 16 + 6 = 22




5 0
3 years ago
Other questions:
  • When Roberto got a puppy from the shelter it weight 11 pounds. the puppy gained 40% of its original weight in the first month th
    6·1 answer
  • Helppppppppp plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz!
    15·1 answer
  • What is the opposite of 4.3
    7·1 answer
  • Problem Ben is 4 times as old as Ishaan and is also 6 years older than Ishaan.
    12·1 answer
  • Angie is making wreaths to sell at a craft show. She has 6.5 yards of ribbon. Each wreath has a bow made from 1 1/3 yards of rib
    11·1 answer
  • What is the frequency of the function y = cos5x?
    5·1 answer
  • Due to lace of funding,the number of students enrolled at the city college went from 7000 last year to 4000 this year . Fine the
    13·1 answer
  • How is comparing 645 and 738 is different from 645 and 649
    12·1 answer
  • Please help!!!! Brainliest worth 15 points
    11·2 answers
  • HELP WITH THE RIGHT ANSWER FOR BRAINLIEST!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!