1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
3 years ago
5

Which numbers are solutions of the inequality? X < –8; –10, –5, 0 –10 –10, –5, and 0 0 –5 and

Mathematics
1 answer:
lozanna [386]3 years ago
5 0

Answer:

-10

Step-by-step explanation:

Here the given inequality is

x

This means that the numbers that have values less than -8 will satisfy the inequality. This means it will be towards the left of -8

The numbers in the options are -10,-5,0

The only number less than -8 is -10. The others are greater than -8.

So, the number that is the solution of inequality is -10.

You might be interested in
Anyone’s know this math question
AnnZ [28]

Answer:

look up in goog le it will tell u if not i can help what grade is this??

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A farmer has 23 acres on his horse farm. He wants to have at least 1.8 acres for each horse for proper grazing. How can he deter
White raven [17]

Step-by-step explanation:

you would multiply 1.8 acres times 12 horses than take your answer is it more or less than how many acres this farmer has. btw that is not a lot of acres for a farm...

8 0
2 years ago
What is the solution to this equation?<br><br> 7- 3√2-x=12
dedylja [7]

Answer:

x=-5-3\sqrt{2}

It cannot be more simplified.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given: K=2∙33∙11∙172and M=3∙11∙173<br><br> Evaluate 18·M÷K.
gayaneshka [121]

Answer:

  1557/1892

Step-by-step explanation:

Your calculator can do this:

\dfrac{18M}{K}=\dfrac{18\cdot 3\cdot 11\cdot 173}{2\cdot 33\cdot 11\cdot 172}=\dfrac{18\cdot 173}{2\cdot 11\cdot 172}\\\\=\dfrac{1557}{1892}

6 0
3 years ago
Which is the better buy, $8.47 for 7 pounds of apples or $11.07 for 9 pounds? Explain
kogti [31]
8.47/7=1.21 per lb. 11.07/9=1.23 so $8.47 for 7lbs. is cheaper than 11.07 for 9lbs.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • How to divide 517 divided by 30​
    6·2 answers
  • Plz help,its really easy:its mapping diagrams,fill in the blanks​
    8·1 answer
  • The Academic Computing Center has five trainers available in its computer labs to provide training sessions to students. Assume
    11·1 answer
  • Which of the following expressions are polynomials and which are not (why?)<br> 1/x^3 +x^2
    11·1 answer
  • How many groups of 2/3 are in 3/5
    7·2 answers
  • HELP! what is the unit rate???
    11·2 answers
  • What is the ratio of people who prefer pistachio to the people who prefer vanilla?
    13·2 answers
  • Melanie purchases 6 basketballs and 2 volleyballs for $114. A volleyball cost her $3 less than a basketball. How much did each v
    15·1 answer
  • Find the mean of the following set of data: 12, 8, 7, 12, 6
    10·2 answers
  • Determine and state an equation of the line perpendicular to the lines 5x-4y=10 and passing through the point (5,12). in point-s
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!