1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
3241004551 [841]
3 years ago
12

Which of the following functions is graphed below?

Mathematics
1 answer:
Vladimir [108]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is D because the parabola is an empty circle and is positive which would mean its greater than 1 and the line has a solid point and is negative which means less than or equal to.

You might be interested in
Determine the intercepts of the line. 5x-9=-8y-3
Ray Of Light [21]

Hey there,

The x-intercept is= 6/5 = 1.20000

The y-intercept is= 6/8 = 3/4 = 0.75000

:)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does p equal in the equation 84,000p + 36,000m = 1,962, 800
Alex_Xolod [135]

Answer:

p=−37m+70130

Step-by-step explanation:

Step 1: Add -36000m to both sides.

36000m+84000p+−36000m=1962800+−36000m

84000p=−36000m+1962800

Step 2: Divide both sides by 84000.

84000p84000=−36000m+196280084000

p=−37m+70130

3 0
2 years ago
What is the length of YZ in XYZ
Studentka2010 [4]

AZ=12 - is hypotenuse

∠XZY=30° ⇒

XY=\dfrac{1}{2} \times12=6

\text{By the Pythagorean theorem}\\YZ=\sqrt{12^2-6^2} =\sqrt{(12-6)(12+6)} =\sqrt{6\times18} =\sqrt{108} =6\sqrt{3}

3 0
2 years ago
The inner dimensions of an in-ground swimming pool are: width = 13.0 ft, length = 18.0 ft, and depth = 9.0 ft. The pool walls an
lawyer [7]
The answer: a) 386208

And you can see the method solution

Note: don't forget put heart ♥️ .

4 0
2 years ago
Five apples and four oranges cost $11.80. One apple and six oranges cost $9.90. how much does one orange cost?
andreyandreev [35.5K]

Answer:

the cost of orange is 170

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The chess club has 50 members. they want to raise $680 for a trip to a competition. The school will give $130. how much must eac
    15·1 answer
  • JUliet is trying to increase her savings account and she decides that she is going
    11·1 answer
  • 5+-4*1/3<br><br> Show work pls
    5·1 answer
  • The Hamburger Joint lowered their prices and their sales increased from 1000 hamburgers a week to 2500 hamburgers a week. What i
    9·2 answers
  • Please help. I have no idea how to do this. Find the measure of
    9·1 answer
  • Height of a parallelogram is half it's base.if it's area is 200 sq cm.find it's height and base.
    9·1 answer
  • Given the function h(x)=-x^2-5x+14 determine the average rate of change of the function over the interval -9
    5·1 answer
  • Help with this question thx
    9·1 answer
  • Determine whether each function is even, odd, or neither.
    13·1 answer
  • What is the answer too x^2 + 2x
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!