1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DIA [1.3K]
3 years ago
10

2\div7=2÷7=2, divided by, 7, equals ??Question mark Choose 1 answer:(Choice A) A \dfrac97 7 9 ​ start fraction, 9, divided by, 7

, end fraction (Choice B) B \dfrac72 2 7 ​ start fraction, 7, divided by, 2, end fraction (Choice C) C \dfrac27 7 2 ​ start fraction, 2, divided by, 7, end fraction (Choice D) D \dfrac29 9 2 ​
Mathematics
1 answer:
Anvisha [2.4K]3 years ago
4 0

Answer:

(Choice C) C \dfrac27 7 2 ​ start fraction, 2, divided by, 7, end fraction

Step-by-step explanation:

2÷7=2, divided by, 7, equals

(Choice A) A \dfrac97 7 9 ​ start fraction, 9, divided by, 7, end fraction

(Choice B) B \dfrac72 2 7 ​ start fraction, 7, divided by, 2, end fraction

(Choice C) C \dfrac27 7 2 ​ start fraction, 2, divided by, 7, end fraction

(Choice D) D \dfrac29 9 2 ​

2÷7=2, divided by, 7, equals (Choice C) C \dfrac27 7 2 ​ start fraction, 2, divided by, 7, end fraction

2 ÷ 7

= 2/7

= 0.2857142857142

= 0.29

You might be interested in
Sandy bought a soft drink for 2 dollars and 5 candy bars. She spent a total of $12. How much did each candy bar cost?
Roman55 [17]

Answer:

If Sandy bought a soft drink for 2 dollars that's 2 dollars subtracted from the total of $12.00 spent

If we have 10 dollars and bought 5 candy bars we would divide so 10 divided by 5 = 2 so each candy bar costed $2 dollars

6 0
3 years ago
Please answer as well?
dimulka [17.4K]

Answer:

I think it is the 3rd one

Step-by-step explanation:

I hope it is. Sorry if not, I tried.

8 0
3 years ago
Mr. franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon ?
evablogger [386]
The price of 1 gallon is $4.15. You figure this out by dividing 33.20 by 8.
33.20/8 = 4.15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anyone help me with this?
Maurinko [17]

Answer:

D. -6m²n² + 10m²n + 8mn² - 10mn

Step-by-step explanation:

(-7mn + 8mn² - 8m²n²) + (10m²n + 2m²n² - 3mn)

Apply the distributive property to remove the parentheses

-7mn + 8mn² - 8m²n² + 10m²n + 2m²n² - 3mn

Combine like terms together and arrange in standard form

-7mn + 8mn² - 8m²n² + 10m²n + 2m²n² - 3mn

-8m²n² + 2m²n² + 10m²n + 8mn² - 7mn - 3mn

-6m²n² + 10m²n + 8mn² - 10mn

5 0
3 years ago
What is the difference between a sequence and a series? What is the difference between a geometric and an arithmetic sequence?
Neporo4naja [7]

Answer/Step-by-step explanation:

A series is events coming one after another but a sequence is in a certain order.

arithmetic is the difference between two constant terms while geometric is the ratio between two constant terms.

arithmetic: -

geometric: ÷

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The area of a parking lot is 247 square yards. The lot has a width of x, and a length of (x-6). Find the dimensions of the parki
    5·1 answer
  • Factor completely: 16-2x^3
    14·1 answer
  • Calculate cos to two decimal places
    14·1 answer
  • Alan is loading a pallet with boxes that each weighs 55 pounds. The pallet can safely support no more than 1595 pounds. How many
    15·1 answer
  • Complete the ratio<br> 4 : 32 = 1 : ?
    9·2 answers
  • Solve 1/2 x + 3 8/7<br> B) x 7/20<br> D) x &gt; 20/7
    12·1 answer
  • Find the area of the octagon with the length of one side 4in in the apothem of 7 in
    5·1 answer
  • Alanah is picking up two friends to go to a concert. She drives from her house to pick up Mia, then she drives to pick up Teresa
    11·2 answers
  • Which expression is equivalent to (4 square root 5 to the power of 3) to the power of 1/2
    6·1 answer
  • What is the area of a hexagon inscribed in a circle with a diameter of 8
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!