1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Free_Kalibri [48]
3 years ago
12

Given the following information, determine if one of the brands is a better buy.

Mathematics
2 answers:
Art [367]3 years ago
4 0

Answer:

Both brands cost the same per ounce

Step-by-step explanation:

we know that

To determine if one of the brands is a better buy, find out the unit rate

To find out the unit rate, divide the total cost by the number of ounces

Brand A

\frac{44.66}{14}=\$3.19\ per\ ounce

Brand B

\frac{63.80}{20}=\$3.19\ per\ ounce

The unit rate of Brand A is the same that the unit rate of Brand B

therefore

Both brands cost the same per ounce

Afina-wow [57]3 years ago
4 0

Answer:  None of A or B is a better buy.

Step-by-step explanation:  We are given to select the brand from the following that is a better buy :

Brand A: 14 ounces for $44.66

Brand B: 20 ounces for $63.80

We will be using the UNITARY method to solve the problem.

<em><u>Brand A :</u></em>  

The cost of 14 ounces = $44.66.

So, the cost of 1 ounce will be

\$\dfrac{44.66}{14}=\$3.19.

<em><u>Brand B :</u></em>  

The cost of 20 ounces = $63.80.

So, the cost of 1 ounce will be

\$\dfrac{63.80}{20}=\$3.19.

Since the cost of 1 ounce in both the brands A and B is equal, so no brand is a better buy.

You might be interested in
Can someone help me with this.?
prohojiy [21]

Answer:

Below.

Step-by-step explanation:

To find the answer, you have to compare the two equations:

y=\frac{1}{10}x+60 and y=\frac{1}{5}

So first, the graph looks different because the two slopes are different. The first one will be more vertical than the second one.

The second difference is the y - intercepts. The first equation starts at (0, 60) and the second starts at the origin.

4 0
3 years ago
Find the elapsed time.
coldgirl [10]

Answer:

24) 2:15

25) 4:15

26) 3:45

27) 0:20

28) 18:00

29) 5:47

4 0
3 years ago
CD is the perpendicular bisector AB. G is the midpoint of AB. points E and F lie on CD. which pair of line segments must be cong
Ugo [173]
AG and GB must be congruent and CG and GD must be congruent as well
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer quick!!​
vesna_86 [32]
Are those X’s or K’s
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The factors of a number are given below:<br>1,2,4,5,8,10,16, 20, 40, 80<br>What is the number?​
____ [38]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

80 is divisible by all of the factors given.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3) What is the lateral surface area of the figure below?<br> 12 mi<br> 1<br> 5 mi<br> 5 mi<br> 13 mi
    6·1 answer
  • Can someone teach me how to do number 16???
    11·2 answers
  • Megan's dog eats 4 1/4 cups of food each day. Explain how Megan can determine how much food to give her dog if she only needs to
    15·1 answer
  • ms.morgan is a science teacher. she founs that 30% of her 120 students are athletes. mr. gregory is a math teacher. he found out
    15·1 answer
  • Please hurry!!!!!!
    8·2 answers
  • Which set of angles is an example of alternate interior angles?<br>​
    14·2 answers
  • Write the following expression as a function of a positive acute angle. Use "+" to indicate a positive value and "-" to indicate
    12·2 answers
  • How do Curves A and B compare to each other with respect to f and f'?
    14·1 answer
  • Helpppp plsssssss<br> !!!!!
    10·2 answers
  • This should help any of you guys who needs the key here
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!