1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novosadov [1.4K]
3 years ago
12

Ashley bought 4 packages of juice boxs in each package. She. gave 2 juice boxs to each of her friends. How many juice boxes does

Ashley have left?
Mathematics
1 answer:
Harlamova29_29 [7]3 years ago
8 0
I am assuming there are more than one juice box in a package so if the amount of juice boxes in each package is X and there are four packages 4X.
So 4X - 2= Answer

If we make it so that there are 6 juice boxes in each package and use the same method this is what we'll get:
24 - 2= 22

22 would be the juice boxes left over.

I hope this answers your question, if it doesn't use the same method with the number of juice boxes in a package.
You might be interested in
PLEASE HELP!!!!!!!!! ASAP!!!!! I REWARD BRAINLIEST!!!! HAVE CLASS IN 30 MINUTES!1111
KiRa [710]

Answer:

y = \dfrac{1}{3}x + 1

Step-by-step explanation:

The given line is in slope-intercept form,

y = mx + b,

where m is the slope.

The slope of the given line is 1/3, so m = 1/3.

Parallel lines have equal slopes, so the slope of the parallel line is also 1/3.

y = 1/3 x + b

Now we can find the equation of the parallel line through point (6, 3) by using the given point's coordinates for x and y and solving for b.

3 = (1/3)(6) + b

3 = 2 + b

b = 1

Equation: y = \dfrac{1}{3}x + 1

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I only have a picture so you get a better image
Likurg_2 [28]

Answer:

(15,16)

Step-by-step explanation:

C=halfway between A to B

A to B on the x axis goes across by 24

24/2 =12

3+12=15

A to B on the y axis goes up by 28

28/2 = 14

2+14=16

(15,16)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
the art club is selling tubo of cookies dough for a fundraiser. how much Will a student earn if he or she sells 24 tus of cookie
just olya [345]

Answer:

if each tub is $12 the student would make $288

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ken, the camp cook, makes 3 meals for every camper. The
dalvyx [7]

Answer: number of meals on the left side then number of campers on the bottom

Step-by-step explanation:

A p e x and it says 3 meals for every camper it never said how long so it’s not going to be so the graphs with day in it next you can’t put campers on the side cause if you don’t have enough meals for everyone you ant goin keep the campers happy so that’s how I got my answer sorry if that was confusing brainless please

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 2^3 [(15-7)] (4 divided by 2)].
Vanyuwa [196]

2^3= 8

15-7= 8

4/2= 2

8 * 8 * 2

64 * 2

answer: 128

5 0
3 years ago
Other questions:
  • WILL GIVE BRAINLIEST ANSWER !! NEED HELP QUICK !!
    12·1 answer
  • Which statement is true about the polynomial
    9·2 answers
  • Write the subtraction as addition , -9 subtracting (-4)
    13·2 answers
  • The volume of a cylinder is 480 cm. The height of the cylinder is 30 cm. What is the radius of the
    12·1 answer
  • Which answers are examples of the Law of Syllogism?
    15·2 answers
  • Can you please give me an answer to this question like so
    6·1 answer
  • Help me pls I need help cause I don’t get it
    14·1 answer
  • Pythagorean Theorem to find the missing the leg, if the hypotenuse is 12 inches and the other leg is 7 inches
    15·1 answer
  • a regular sized (16 oz) peanut butter is sold for $3.36 and a family sized (40 oz) peanut butter is sold for $7.60. which size i
    8·1 answer
  • A) Patty Stacey deposits $2600 at the end of each of 5 years in an IRA. If she leaves the money that has accumulated in the IRA
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!