1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexandra [31]
2 years ago
8

Does anyone know the answer ?

Mathematics
1 answer:
LenKa [72]2 years ago
3 0

Answer:

i think its inches per foot b/c it says what where the final units for this conversion i hope this is helpful.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A frying pan has a radius of 14 centimeters. What is the circumference of the frying pan? Use 22 over 7 for 3.14
katen-ka-za [31]
To find the circumference calculate pi x the diameter of the circle.
Since the radius is 14, the diameter is 28. 3.14 x 28 = about 87.96
3 0
3 years ago
What does Point P on the number line represent? (Use the hyphen for negative numbers, such as −9) Number line from negative 8 to
Triss [41]

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

since its 1 point negative below 8 its -7

7 0
2 years ago
62+x=82<br><br><br> Does any one know this answer
Vladimir [108]

62 + x = 82

Subtract both sides by 62.

x = 20.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Choose the best definition for the following phrase: combining like terms (1 point)
Maksim231197 [3]

combining like terms in a polynomial is adding or subtracting together terms that have the same degree in the exponents.

example. 3x^3 + 5x^6 + 2x^3 +7x + 9x^6

= 7x + 5x^3 + 14x^6

4 0
3 years ago
Please please please help me with this answer
Sergio039 [100]

Hello,

85 / 12 ≈ 8

Bye ;)

3 0
2 years ago
Other questions:
  • (25 points &amp; Brainliest, please explain)
    12·2 answers
  • Solve for x and y simultaneously:<br> X-2y=3<br> 4xsquared-5xy+6y=3
    8·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • How do I do -4p-(1-6p)
    11·1 answer
  • If m&lt;BDC = 20, m arc AB = 140, and marc CD = 120, find m&lt;1.<br><br>​
    9·2 answers
  • Landon bought a tray of plants for $8.15. There were 16 plants in the tray. If Landon only bought 1 plant, about how much would
    14·1 answer
  • (3 m^6 n^2)^3 * 2mn^4
    6·1 answer
  • Choose all steps that contain the number 5
    9·1 answer
  • Two families are going sailing. Family A leaves the marina and sails 2.3 miles due north, then sails 3 miles due west. Family B
    8·1 answer
  • The times of all 15 year olds who run a certain race are approximately normally distributed with a given mean mu = 18 sec and st
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!