1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
neonofarm [45]
3 years ago
15

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint? How many pints do you get per dollar? At this

rate, how many pints can you afford for $20.00? At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost?
Mathematics
2 answers:
padilas [110]3 years ago
8 0

Answer:

1 pint is 4 dollar. you can get 5 pints for 20 dollars and 32 dollars for 8 pints.

Hope I can help

Happy Holidays and stay safe!

Step-by-step explanation:

Crazy boy [7]3 years ago
3 0

Answer:1 pint is 4 dollars. you can get 5 pints for 20 dollars and 8 pints for 32 dollars.

Step-by-step explanation: stay safe and warm

You might be interested in
Write a equation of the line below
yulyashka [42]

Answer:

y = -x + 1

Step-by-step explanation:

The slope-intercept formula is y = mx + b where m is the slope and b is the y-intercept. Since slope is...

m = \frac{rise}{run}

this means that the slope of the line is -1 (the rise is -1, the run is 1, -1/1 = -1). By looking at the graph you can also see that the line goes through 1 on the y-axis, so the y-intercept is 1. By plugging in the appropriate values, the equation of the line is y = -1x + 1 or just y = -x + 1

7 0
3 years ago
Am I right if not can you please correct me??
Anna11 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

Just a tiny mistake.

You forgot the minus symbol in the white boxes, and also, you have to add them, not multiply. So you have

3x + 25 = 5x - 20

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dividir 85 en dos partes tales q el triple de la parte menor equivalente al doble de la mayor
adelina 88 [10]

Answer:

81.46

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Janelle went to the bank twice and withdrew a total of $40 from
Oduvanchick [21]

Answer:

20$ each visit

Step-by-step explanation

Divide 40 by 2 for her 2 visits to the bank

\frac{40}{2} = 20 \\

<em>Final Answer: </em>20

 

6 0
2 years ago
Which expression is equivalent to log w (x2-6)4
natka813 [3]
Log w (x^2-6)^4

Using log a b = log a + log b, with a=w and b=(x^-6)^4:
log w (x^2-6)^4 = log w + log (x^2-6)^4

Using in the second term log a^b = b log a, with a=x^2-6 and b=4
log w (x^2-6)^4 = log w + log (x^2-6)^4 =  log w + 4 log (x^2-6)

Then, the answer is:
log w (x^2-6)^4 = log w + 4 log (x^2-6)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me out! polynomial long division
    12·1 answer
  • Find the positive values of p for which the series converges. (enter your answer using interval notation.) ∞ n (1 + n2)p n = 1
    14·1 answer
  • Someone please help me with this
    8·1 answer
  • How do you factor this math problem?<br> n²+24n+144
    7·2 answers
  • In KLM , LM = 5 and m K = 45. Find KL. Leave your answer in simplest radical form.
    5·2 answers
  • 6. The rungs of a ladder are each perpendicular to one side of the ladder. What can you conclude about the rungs of the ladder?
    5·1 answer
  • if you’re standing on the street 1,300 feet from the bottom of the building, you have to look up at a 23 degree angle to see the
    10·1 answer
  • Please help me I will fail this test if I don't get this done
    5·1 answer
  • Ill mark brainlist plss help
    7·1 answer
  • Find the slope for line with the points (3,9) and (7,9)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!