1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shutvik [7]
3 years ago
6

A chorus teacher is arranging students on bleachers for a performance. The 1st row of the bleachers has 10 students, the 2nd row

has 14 students, the 3rd row has 18
students, and the 4th row has 22 students.
Assuming the trend continues, how many students will be on the 6th row of the bleachers?
Mathematics
1 answer:
Afina-wow [57]3 years ago
8 0

40 students, because the pattern is add four.

You might be interested in
Interpret the meaning of the equation 1,500(1.02)
anastassius [24]

1,500(1.02) means 1500×1.02

4 0
3 years ago
Jerimiah spent $3.96 on 4 lollypops. what is the unit rate?
ivolga24 [154]

Answer:  0.99 dollars per lollypop

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. In the statement 567 +39 = 606, which number is the sum?
Doss [256]
Answer: D.606 is the sum
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement about the dilation of these triangles is true?
yarga [219]

Answer:

B is the answer

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.
grandymaker [24]

Answer:

1. $4

2. 1/4 or .25 pints

3. 5 pints

4. $32

Step-by-step explanation:

1. $12/3= $4

2. 1/$4= 1/4 or .25 of a pint

3. $20/$4 = 5 pints

$. 8x$4 = $32

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • When writing fraction from a graph does the x axis number go on top or bottom​
    7·1 answer
  • What is a disadvantage of overpaying your taxes during the year?
    9·1 answer
  • The Dolphins at the long Beach Aquarium are fed 3 4/7 buckets of fish each day the .The sea otters are fed 1/2 as much fish as t
    9·1 answer
  • The abc store sold 142 c.d.'s at $10.50 each, 80 audio tapes which cost $8.00 a price, 30 videos priced at $15.00 each and $150
    13·1 answer
  • What are some abundant numbers
    10·1 answer
  • There is a 70% chance that your car will get stuck in the snow during the next big snowfall. Given that you are already stuck in
    10·1 answer
  • 2/5w= 40 can you help please
    14·1 answer
  • Graph the line y=-1/6+1 , I need help tho :/​
    11·1 answer
  • PLEASE HELP! I WILL GIVE BRAINLIEST!<br> A<br> B<br> C<br> D<br> E
    9·2 answers
  • What is the measure of the arc from A to B that does not pass through C?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!