1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Georgia [21]
3 years ago
11

The cost of bananas is 2.40 for 5 pounds, what is the price per pound?​

Mathematics
2 answers:
lesya692 [45]3 years ago
6 0

Answer:

$0.48

Step-by-step explanation:

$2.40 divided by 5 pounds equals $0.48 per pound.

Shtirlitz [24]3 years ago
6 0

Answer:

$0.48 per pound

Step-by-step explanation:

5 ÷ 5 = 1

2.40 ÷ 5 = 0.48

You might be interested in
The sum of -2 and three times a number
algol13
The sum (addition) of -2 and 3 times (3 ·) a number (n)

-2 + 3n
6 0
3 years ago
Math help help. Eveheh
frozen [14]

Answer:

B, C, D

Step-by-step explanation:

1, 2, 3 are all greater than 0

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a poll of Mr. Briggs's math class, 67% of the students say that math is their favorite academic subject. The editor of the sc
levacccp [35]

Mathematics is the subject that is most popular in the class and is liked by the students.

<u>Explanation:</u>

Among all the subjects that are added in the curriculum of the students in the school, Mathematics is the subject that is mostly liked by the students in the class and in the school.

To find this that mathematics was the favorite subject of the students, a a survey was conducted by the school people in the class of a professor and through that survey it was shown that Mathematics was a subject that was mostly liked by all the students.

4 0
3 years ago
Find the value of the variable and YZ if Y is between X and Z. XY= 11, YZ=4c, XZ=83
svet-max [94.6K]
So you know the whole line is XZ which is 83.Then you find out it is in two parts so that is XY and YZ which are 11 and 4c. You can make the equation:

11+4c=83
4c=72
c=18

c=18 and YZ=72

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. snorkel drove 169 miles in 3 h 30 min. find the rate in feet per second.
mars1129 [50]
Simple...

3 hours 30 min--->>>3.5

\frac{169}{3.5}=48 (rounded)

Thus, your answer.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Jane cuts a piece of twine into three pieces.The second pieces is 7 times as long as the
    6·1 answer
  • -9 plus -5 equals what???
    12·2 answers
  • How do you write an equation given (2,3); m=2
    9·2 answers
  • What are parallel lines cut by a transversal?
    7·1 answer
  • Answer the following questions CORRECTLY I will know if this is wrong. I WILL REPORT ANY INCORRECT ANSWERS!
    11·2 answers
  • Please helppppppppppppp
    12·1 answer
  • Use the table below.
    11·2 answers
  • Factorise: a^2 + 8a - 20
    13·2 answers
  • What is the number of possible permutations of 8 objects taken 4 at a time?
    12·1 answer
  • A store has a 25% off sale on coats. With this discount, the price of one coat is$ 34.50. What is the original price of the coat
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!