1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Georgia [21]
3 years ago
11

The cost of bananas is 2.40 for 5 pounds, what is the price per pound?​

Mathematics
2 answers:
lesya692 [45]3 years ago
6 0

Answer:

$0.48

Step-by-step explanation:

$2.40 divided by 5 pounds equals $0.48 per pound.

Shtirlitz [24]3 years ago
6 0

Answer:

$0.48 per pound

Step-by-step explanation:

5 ÷ 5 = 1

2.40 ÷ 5 = 0.48

You might be interested in
The robot poured too many ingredients in and had 1/2 cup of apple pie filling left .He decid d to split it up and put an equal a
Alona [7]
1/6 cup is the answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Figure out the angle measures for the labled angel s
viva [34]
D and F are 60° E is 90°
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a cirde, what does the ratio A/^2 represent?
inna [77]

Answer:

D.pi

Step-by-step explanation:

Because it’s pi

4 0
3 years ago
A student.masteryconnect.com
Crazy boy [7]
We can’t click on the link maybe take a pic
4 0
2 years ago
The ratio of dark chocolate candies to white chocolate candies is 3 to 2. There are 18 pieces of dark chocolate. How many pieces
ch4aika [34]

there are 18 pieces of dark chocolate and the ratio of dark and white is 3:2 so we can divide 18 by 3.

18/3 = 6.

This means the ratio of dark chocolate to white as a 1:1 ratio would be 6:6 so we can multiply 6 by 2 to give us the total amount of pieces of white chocolate.

6*2 = 12.

Therefore there are 12 white chocolate pieces.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Yoo help por favor this is probz ez
    8·1 answer
  • This equation shows how the cost of a plumber's visit is related to its duration in hours. c = 24.9d + 11.4 The variable d repre
    11·1 answer
  • paul weighed 36 kg Felix weighs half of Paul and Frank weighs 4 kg more than Felix what is there weight all together
    5·1 answer
  • On the weekend Sam played 4 more games than Alex did, and together they played 12 games.
    11·1 answer
  • Logan has a budget of $400 to have family pictures taken. There is a sitting fee of $38. Prints cost $25 per page. How many page
    12·2 answers
  • A circular rug has an area of 32.15 <img src="https://tex.z-dn.net/?f=ft%5E%7B2%7D" id="TexFormula1" title="ft^{2}" alt="ft^{2}"
    7·1 answer
  • What is 2 8/10 + (3.5) in decimal form?
    15·1 answer
  • PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
    10·2 answers
  • Explain how you would graph: n ≥ -8
    6·1 answer
  • Joy is 5 years older than Kim. This can be modeled with the following equation.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!