<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced.
Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000.
$50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
Answer:
C. 20.00 percent
Explanation:
The computation of the accounting rate of return is shown below:
The formula to compute the accounting rate of return is shown below:
= Annual net income ÷ initial investment
where,
Annual net income is
= Net cash flows - depreciation expense
= $12,000 - $6,000
= $6,000
And, the initial investment is $30,000
So, the accounting rate of return on initial investment is
= $6,000 ÷ $30,000
= 20%
The depreciation expense is
= $30,000 ÷ 5 years
= $6,000
Answer:
Demand and supply
Explanation:
Demand and supply are the two factors which effect the equilibrium of price. If demand increases and the supplies remains constant the price will increase. On the other hand when demand decrease and the supplies remains constant the price will fall. So these two factors effect the Equilibrium price of a good.
Answer:
Correct one is Option D.
<u>$6,500</u>
Explanation:
Fair value of its 20% interest in the receivables 8000
Less: Factoring fee=50000*3%
=1500
Amount receivable from factor= 8000-1500=6500