1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BartSMP [9]
3 years ago
11

Omar has a gift card for $25 at a clothing store. He wants to buy socks that cost $4 per pair. He also has a coupon for $5 off h

is entire purchase. Omar wants to know how many pairs of socks he can buy. Write and inequality that represents the situation.

Mathematics
2 answers:
vaieri [72.5K]3 years ago
6 0

Answer:

4x ≤ 30

Step-by-step explanation:

Omar gets 30 dollars off because $25 + $5 = 30. Let x = pairs of socks

We know each pair costs $4, so the cost would be 4x. Omar has to buy as many pairs as he can with only the coupon and gift card. Omar has to spend $30 (the full discount) or less than $30. Therefore, the inequality would be: 4x ≤ 30 or 4x is less than or equal to 30 ($30).

muminat3 years ago
5 0

Answer: 4p-5_<25

Step-by-step explanation:

i got i right

You might be interested in
Complete the steps to write an explicit formula that
mihalych1998 [28]

Answer:

Find the slope of the line that passes through the points given in the table. The slope is 5.

Use one of the given points to find the y-intercept. Substitute values for x, y, and m into the equation y = mx + b and solve for b. The y-intercept is 1.

Write the formula as a function of n in slope-intercept form. The function is

f(n) = 5n+1  for n in the set of natural numbers.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A jar has 32 marbles. Some are blue and the rest are green. There are three times as many green marbles as blue. How many green
ella [17]

Answer: 24

Step-by-step explanation:

Number of marbles in jar = 32

Let blue marbles be represented by b.

Since there are three times as many green marbles as blue. This means that green will be = 3 × b = 3b

We then add them together. This will be:

3b + b = 32

4b = 32

b = 32/4

b = 8

There are 8 blue marbles

Since green is 3× blue. Therefore,

Green = 8 × 3 = 24 marbles

7 0
2 years ago
Zoe has a collection of 78 movies, costing $29.99 each. How much did Zoe spend on all her movies?
shepuryov [24]
Zoe spend $2339.22 because you just need to multiply the given
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
NEED HELP ASAP, I'LL GIVE BRAINLIEST. (EXPLANATION NEEDED) ALGEBRA​
katrin [286]

31x^2 +14y -15x +3\\\\=x(31x-15)+14y+3

4 0
2 years ago
How do you show your work of 47 divided by 6?
saw5 [17]

Answer:

this is how you do it .

it doesn't have a end it just kept going

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Before the distribution of certain statistical software, every fourth compact disk (CD) is testedfor accuracy. The testing proce
    6·1 answer
  • Marco and Drew stacked boxes on a shelf. Marco lifted 9 boxes and Drew lifted 14 boxes. The boxes that Drew lifted each weighed
    13·2 answers
  • (Trigonometry) The ladder leaning against a building makes an angle of 78° with the ground. The foot of the ladder is 5 feet fro
    11·1 answer
  • Evaluate -8 × |2| what is the real answer
    15·1 answer
  • Four spheres of radius 6 cm just fit inside a cylinder.
    7·1 answer
  • Devaughn is 10 years older than Sydney. The sum of their ages is 104. What is Sydney's age?<br>I​
    6·1 answer
  • If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit
    8·2 answers
  • 5 múltiplos de 7 mayores que 140​
    6·1 answer
  • • I am a fraction less than 1.
    14·2 answers
  • Evaluate (2.0 x 10^-4) x (3.0x10^-3
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!