1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pie
2 years ago
11

What number must you add to complete the square? x^2+28x=11

Mathematics
1 answer:
Savatey [412]2 years ago
8 0

Answer:x

=

−

14

+

3

√

23

,

−

14

−

3

√

23

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If f(x) = 2x - 9, which of the following are correct?
matrenka [14]
F(-1) = -11
f(0) = -9
f(3) = -3
3 0
3 years ago
In order to make 6 dozen cookies, you must use 3 eggs in the batter. How many eggs would be required to make 48 dozen cookies? U
Brrunno [24]

24

Step-by-step explanation:

Well 6 times 8 is 48 so

8 times 3 is 24

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carter sold 4 identical pillows for $54. For how much would Carter sell 10 of the same pillow?
marta [7]
Your answer should be:
135
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A table of values represents a proportional relationship when both the____and___ are_
Vinil7 [7]
X/Y VALUES and RATIOS are the SAME
... i think, i’m no genius lol
3 0
3 years ago
Whts the factored answer
ratelena [41]

Answer:

(x-5)(x+5)

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You own a car wash with three of your friend the total profit in this first month was 438. In two months each of you had made a
    14·1 answer
  • 6.
    13·1 answer
  • What is probability​
    12·2 answers
  • Which defines a circle a. Two days with a common endpoint b. A piece of a line with two endpoints c. A piece of a line with one
    14·1 answer
  • How many licks does it take to get to the center of a Tootsie Pop?
    8·2 answers
  • ILL GIVE U BRAINLYIST
    7·1 answer
  • Use quadratic regression to find the
    13·1 answer
  • Find three points that belong to the graph and use them to sketch the graph of the equation: y=x-3
    15·1 answer
  • Chicken costs $3.20 per pound, and beef costs $4.59 per pound. What is the exact cost of 3 pounds of chicken?
    5·1 answer
  • Help its for calculus
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!