D because each y value is obtained by multiplying x by -2
y = -2x which is direct variation.
Answer:
what
Step-by-step explanation:
Answer:
i am very bad at o math i am only at 8 sorry
Step-by-step explanation:
if you could give me a brainliest.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
10 + (-42)
10 - 42
-32
Answer:
$6.72
Step-by-step explanation:
The store is selling lemons at $0.56 each. Each lemon yields about 2 tablespoons of juice.How much will it cost to buy enough lemons to make three 9-inch lemon pies, each requiring half a cup of lemon juice?
1 cup = 16 table spoon of juice
half a cup = 8 table spoon of juice
1 pie require half a cup of lemon juice. so 1 pie requires 8 tablespoon of lemon juice
Each lemon yields about 2 tablespoons of juice
2 times 4 = 8
So 4 lemon needed to make a pie
cost of 1 lemon = 0.56
cost of 4 lemons = 
cost of lemon for making 3 pie= 