1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ber [7]
2 years ago
9

Please i need this quick , it’s so confusing

Mathematics
1 answer:
Dimas [21]2 years ago
3 0
I think its A : 25 B : 81 C: 49
You might be interested in
Simplify the following ratios:
jenyasd209 [6]
A) 3:4
b) 2:7
c) 3.5
d) 2:3
6 0
2 years ago
The temperature rose by 11 degrees Fahrenheit today. Write a signed number to represent this temperature change
Anestetic [448]
The rise in temperature by 11 degrees Fahrenheit can be represented by the temperature change, ΔT = +11 °F. The temperature change is positive because the temperature increased as stated in the question. Moreover, the formula for temperature change is: ΔT = T_final - T_initial. This means that for this case, the final temperature is higher than the initial temperature. 
8 0
3 years ago
Debby pays rent twice a year, buys groceries once every quarter, and buys a transit pass
Natasha2012 [34]
<h3>Answer: 2x+4y+12z (choice B)</h3>

Work Shown:

x = amount of rent paid per half year

2x = amount of rent paid annually

y = amount spent on groceries per quarter

4y = amount spent on groceries annually

z = amount spent on a transit pass monthly

12z = amount spent on transit pass annually

2x+4y+12z = total amount of money spent annually

8 0
3 years ago
7. Two rectangles were used to form the following figure. The dimensions of both rectangles have been provided to the nearest ha
Irina-Kira [14]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

edmentum

5 0
2 years ago
c) Your parents have been advised to save 5% of their income for your college education, which would include money for housing,
Gennadij [26K]
In one year they would have saved up $2447.40 for your education
convert 5% into a decimal then divide by 100.

Hope this helped :)
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -4(3-x)+6=2(x-3) <br>how do you solve thia
    5·1 answer
  • An arrangement of bowling
    15·1 answer
  • Dave has $15 to spend on an $8 book and two birthday cards(c) for his friends. how much can he spend on each card if he buys the
    10·2 answers
  • What is 25%as a fractin its lowest term​
    10·1 answer
  • I need help finding the area of these 2 - the writing in purple is what my teacher helped me with (equations) but it didn't make
    9·1 answer
  • I need help, fast! I'll give brainliest whoever answers
    10·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • What is the volume of the rectangular prism?
    9·1 answer
  • Hi! Please help me solve this:
    12·1 answer
  • How to find the slope<br> (In general)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!