1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cricket20 [7]
3 years ago
13

Which situation below correctly represents the algebraic expression 4 + 5g?

Mathematics
1 answer:
tangare [24]3 years ago
4 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The 4 is the base price. Paying 5g or $5 per game is the add on

You might be interested in
Plz help i will give 20 points just plz help
Rus_ich [418]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
These angles are equal. What are they called?
astra-53 [7]
Equal angles are usually called ''alternate angles''.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following equation for x<br><br> 5(x - 1) = -45
abruzzese [7]

Answer:

solution: x = -8

Step by step:

1) 5x-5+5 = -45+5 : Add 5 to both sides

2) 5x= -40 : Simplify

3) 5x/5 = -40/5 : Divide both sides

Hope that helps

5 0
2 years ago
I don't get this part can somebody help pls?
meriva

Answer:

the ground level is -2

Step-by-step explanation:

hope this helps

7 0
3 years ago
Find the solution for 2-x/3=5
PtichkaEL [24]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify each expression.<br><br><br> –4 + 10a – 5 – a
    6·2 answers
  • .
    10·2 answers
  • Order these fractions from Least to greatest 9/10 13/20 and 4/5
    13·1 answer
  • inclusive of a 6.7% sales tax, a simone ring sold for $1707.20. Find the price of the ring before the tax was added.
    8·1 answer
  • Can anyone answer me bc this is confusing
    11·2 answers
  • I need help fast please
    15·1 answer
  • Use words and math to explain why these two expressions are equivalent.
    11·2 answers
  • A 2-gallon bucket of paint costs $59.20. What is the price per cup?
    15·1 answer
  • Help please…………………….
    12·1 answer
  • 5/3g = 2g - 2/3g + 2
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!