1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gregori [183]
3 years ago
5

Each bus for Philips Elementary School transports 40 students to school. There are 12 buses that transport students to school ea

ch day. How many students are transported to school each day by bus? Show your work.
Mathematics
1 answer:
8090 [49]3 years ago
7 0

Answer:

480 students are transported to school each day.

Step-by-step explanation:

Since there are 12 buses and each one of them transports 40 students that means that the total amount of students will be equal to...

12 x 40 = 480

You might be interested in
Ling spent $23.96 on cooking fuel for an upcoming camping trip. If she bought 4 cans of fuel, how much did she pay for each can?
soldier1979 [14.2K]

Answer: 5.99

Step-by-step explanation:

Ling spent $23.96 on cooking fuel for an upcoming camping trip.  

Total number of cans of cooking fuel bought = 4

So, the cost of each can =  dollars

Hence, Ling paid $5.99 for each can of cooking fuel.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you solve for x in 2x b=w?
UNO [17]
2x + b = w
2x = w - b
x = (w - b)/2
3 0
3 years ago
PLEASE HELP DUE TODAYYYYY
Law Incorporation [45]
The answer to this is no solution because it is in simplest form. 

3x²-x+1 and 2x²+5x-4 can not be factored anymore. The expression given was in simplest form and could not be factored anymore. A trinomial expression is the form of ax²+bx+c. Factoring trinomials help you to put the equation in simplest form.

I hope this helps!!!!!


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Looking for a gf<br><br> I'm 6'1<br>freshman<br>mixed<br>athletic​
irinina [24]
Not the correct website go to a. dating website you idi0t
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which statement best describes the area of Triangle ABC shown below?
melamori03 [73]

Answer: It is one-half the area of a rectangle with sides 2 units × 3 units.

It is twice the area of a square of side length 3 units.

It is one-half the area of a square of side length 3 units.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • (10x2 + 99x – 5) ÷ (x + 10) =
    10·1 answer
  • Help PLease URGENT!! 10 POINTS
    8·2 answers
  • Find the surface area of the prism below. Show all of your work clearly.
    8·1 answer
  • 15 points!!! HELP. 4 Graph x - 2y &gt; 8
    5·1 answer
  • Es para estos momentos por fa
    6·1 answer
  • 8 1/4 hours of work for a total pay of $99.00 What is the unit rate :)
    14·2 answers
  • What is the common difference in the arithmetic sequence 5.0, 4.5, 4.0, 3.5
    14·2 answers
  • Classifying triangles <br>​
    11·2 answers
  • 9 gal 1 qt - 5 gal 3 qt
    12·1 answer
  • Given h(x) = 4x + 4, solve for x when h(x) = 0.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!