The solution to this equation is x=4.6 because 19.32/4.2=4.6
Answer: What exactly do you need help with
The equation for a circle is (x - h)^2 + (y - k)^2 = r^2
where (h, k) is the center and r is the radius
(x + 8)^2 + (y + 9)^2 = 169
Since the equation is -h and -k, I will rewrite in terms of -h and -k.
(x - -8)^2 + (y - -9)^2 = 13^2
The center is (-8, -9) and the radius = 13
Let me know if you need me to explain further.
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.