1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liono4ka [1.6K]
2 years ago
14

The variables y and x have a proportional relationship, and y = 15 when x = 3.

Mathematics
2 answers:
julia-pushkina [17]2 years ago
6 0

Answer:

i have the first one Question 1: Question 1:

What is the value of x when y = 4?

x=0.8

What is the value of x when y = 4?

Step-by-step explanation:

Alex17521 [72]2 years ago
4 0

Question 1:

What is the value of x when y = 4?

x=0.8

Question 2:

What is the value of y when x = 3?

y = 13.5

Question 3:

Which equation represents a proportional relationship?

y=12x

Question 4:

What is the corresponding equation?

y=1.5x

Question 5:

What is the corresponding equation?

y=1/2x

You might be interested in
Please help i'd really appreciate it.
BlackZzzverrR [31]
The answer is
Y= 4x + 4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which are not functions select all that apply
Olegator [25]

Answer:

is it asking for linear functions

5 0
3 years ago
What is 6(-5n + 7) simplified?
MrRa [10]

Answer:

-30n+42

Step-by-step explanation:

Hope fully this is helpful

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plz plz plz plz plz help peep
PilotLPTM [1.2K]

2³-4²

= 8-16

=-8

Hopefully this helps! Good luck! :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can you tell me what is 26-4s=9s
wariber [46]
26 - 4s = 9s
26 = 9s + 4s
26 = 13s
13s = 26
s = 26/13
s = 2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rewrite 4 6/7 as an improper fraction.<br><br> sorry this is the correct question
    13·2 answers
  • Which names are other correct names for GP <br><br> choose all answers that are correct
    15·1 answer
  • scott has a travel book on each of four Hawaiian: Maui, Kauai, Hawaii, and Oahu. In how many different ways can these four books
    7·2 answers
  • Kayaks rent for $35 per day. Write an expression using the Distribbutive Property that can help you find the cost in dollars of
    10·1 answer
  • PLEASE PLEASEPLEASE HELP HELP HELP ME IU BEG YOU
    5·1 answer
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
    9·2 answers
  • Write an equation that represents the following word problem.
    8·1 answer
  • The coordinate grid shows the cost of different numbers of book marks. How many cents do 4 bookmarks cost?
    14·1 answer
  • Graph g(x) = 3x2 - 2. Compare the graph to f(x) = x2
    8·1 answer
  • What is the slope of the line shown?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!