1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mrs_skeptik [129]
2 years ago
12

Base= 1.5 area=2 but what does height equal

Mathematics
2 answers:
Nimfa-mama [501]2 years ago
8 0

I think the answer is 3

Pepsi [2]2 years ago
3 0

Answer:

i think its 1.33 repeating

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the discrimnate of -x^2+2x-8=0
Lisa [10]

Answer:

-28

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the coefficient of the term 12p12p12, p in the expression 12p+ 9q12p+9q12, p, plus, 9, q?
klio [65]

Answer:

the coefficient is 12

Step-by-step:a numerical or constant quantity placed before and multiplying the variable in an algebraic expression  explanation:

5 0
3 years ago
The decrease of 50 by 40% is what?
Wewaii [24]

Answer: 20

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
If the 1st and 10th terms of geometric sequence are 4 and 100, find the nth term of the sequence
Masja [62]

a = 4 first term, r = ?, T10 = 100.

Tn = ar^n - 1 formula for g.p

T10 = 4r^ 10 - 1

100 = 4r^9

Divide both side by 4

100/4 = 4/4r^9

25 = r^9 take the 9th root of both side

9√25 = 9√r^9

r = 9√25

To find the nth term

Since Tn = ar^n - 1

7 0
3 years ago
Zak buys 6 gallons of fruit punch. He has coupons for $0.55 off the regular price of
kherson [118]

Answer:

$2.00

Step-by-step explanation:

If Zak is Buying 6 gallons, and he has a coupon for each gallon for $0.55 off, we need to first find how much he saved.

We can do this by calculating $0.55 (or 0.55) multiplied by 6. This answer is 3.30, or $3.30.

Now we add $3.30 to $8.70 to get the normal price for 6 gallons of fruit punch.

3.30 + 8.70 = 12.00, or $12.00

The normal price for 6 gallons of fruit punch is $12.00.

Now, we divide 12 by 6 to get the cost of one single gallon of fruit punch.

12/6 = 2

One gallon of fruit punch costs $2.00

Hope this helps! Have a great rest of your day! :)

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A teacher already had a certain Number of canned goods for the food drive each day of the food drive the class plans to ring in
    15·1 answer
  • What is log(4k-5)=log(2k-1)?
    7·1 answer
  • ABCD is a rectangle on a coordinate grid with side AB parallel to side CD and side BC parallel to side AD. The slope of side AB
    15·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!! 75 POINTS AND BRAINLIEST!!!
    6·1 answer
  • Is 6 pints greater than 60 ounces
    12·2 answers
  • if sadie had 300 marbles her 11 friends in total have 1783 how many does each friend have? but then sadie realizes after she rec
    9·1 answer
  • Explain how the words term and coefficient are used in talking about the algebraic expression.
    13·1 answer
  • Which pair of figures has the same number of faces as vertices
    8·1 answer
  • PLEASE HELP, I WILL MARK BRAINLIEST!
    6·1 answer
  • 1 HOUR TIME LIMIT
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!