1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jonny [76]
3 years ago
12

Can someone help me one this? Will mark brainlist!

Mathematics
1 answer:
pshichka [43]3 years ago
6 0
Because there are 4 cards and you’re trying to find the probability of drawing number 6, it’s would be 1/4
You might be interested in
The perimeter of a trapezoid is 39a – 7. Three sides have the following lengths: 9a, 5a + 1, and 17a – 6. What is the length of
Airida [17]
We know the perimeter is the total sum of all sides of the shape, we can use this to form an equation: the perimeter=1st side + 2nd side + 3rd side + 4th side 39a-7=9a+(5a+1)+(17a-6)+4th side.
Collect like terms to get 39a-7=31a-5+4th side
If we move everything but the 4th side over to the left we can solve 
C. 8a-2=4th side is the correct answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Molly opened a bank account. She deposited $86.50 into her account every month for 20 months. She used $24.50 every month to pay
anastassius [24]

She spent $310 on the singing camp.

MY WORK:

I multiplied $86.50*20 because $86.50 is the amount she deposited for 20 months. $86.50*20=$1740.00

Then I multiplied $24.50*20 because she spent $24.50 for 20 months. $24.50*20= $490.00

Then I subtracted $1740.00-$490.00 because she spent $490 out of her bank account. $1740.00-$490.00=$1240.00

Finally, because its 1/4 of her money, I divided $1240.00 by 4. $1240 divided by 4= $310

Hope this helps!!

:)

8 0
3 years ago
Landon bought 4 pounds of walnuts for $10.92. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to th
Lunna [17]

Step-by-step explanation:

The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts.  In other words, it is the price of one pound of walnuts.

$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb

6 0
3 years ago
What is the surface area of this cylinder ( rounded to nearest tenth)​
JulsSmile [24]

Answer:

Step-62.8m^2

Step-by-step explanation:

Surface area of a cylinder =  

r = 2m, h = 3m

= 62.83185

6 0
3 years ago
Plz plz help me tysm if u do
Yanka [14]
1) 4
2) 16
3) 16
4) 6
5)12
6) 4
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Jenny is buying gifts for her family. So far she has spent $45.95, and she has one more gift to buy. She started with a total of
    13·2 answers
  • Change 33/12 to a mixed number
    14·2 answers
  • Better deal help me worth a lot of points
    12·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point 7,-3 and has a slope of -5
    8·2 answers
  • Given the figure below find the values of x and z
    15·1 answer
  • A bag contains 12 hair bows: 5 red, 4 white and 3 blue. Jo Jo
    15·1 answer
  • Which table represents the statement "Brian rides a bicycle at a rate of 12 meters per second"?
    15·2 answers
  • David gets 65 chocolates an hour for cleaning. He gets a 15% raise. He cleans for 60 hours this week. How many more chocolates w
    5·2 answers
  • What is x = ?<br> what is AB = ?<br> what is BC = ?
    9·1 answer
  • PLEASE ANSWERERRREEERRR
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!