1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denpristay [2]
3 years ago
7

Can u please help I need the answer to this equation

Mathematics
1 answer:
snow_lady [41]3 years ago
7 0

Answer:

17°

Step-by-step explanation:

ΔXWZ = ΔYWZ  (they are congruent triangles so ∠XWZ = ∠YWZ)

5x - 8 = 9x - 28

Rearrange and collect the like terms

-8 + 28 = 9x - 5x

20 = 4x

x = 5°

∠YWZ = 9x - 28

sub x = 5

= 45 - 28

= 17°

You might be interested in
Geraldo recently saw a newspaper ad for a new version of his laptop. the projected price is $400.00, and the laptop will be out
Tanya [424]

The amount he had to pay if he have to purchase a laptop today that is the same value as the one he saw in the ad is $ 390.24.

Given that:-

Price of the laptop after 1 year = $ 400.

Inflation rate = 2.5 %

We have to find the amount he had to pay if he have to purchase a laptop today that is the same value as the one he saw in the ad.

Let the price he had to pay be x.

Hence, we can write,

x + (x*(2.5)*1)/100 = 400

x(1 + 1/40) = 400

x(41/40) = 400

x = 400*40/41 = $ 16000/41 = $ 390.24.

To learn more about amount, here:-

brainly.com/question/8082054

#SPJ1

5 0
1 year ago
!!!!25 POINTS HELP NOW PLEASE!!!! Emily and Hunter tracked the average temperature in their city for the past 8 days. They recor
Delicious77 [7]
I Believe the mean would would 60 degrees Fahrenheit
4 0
3 years ago
Please help?? its unit rate so plz help tell me how to do it
Lelechka [254]

Answer:

1.2 dollars

Step-by-step explanation:

You have to divide the dollar count by the pound count.

So basically:

6/5

This gives you 1.2 dollars.

When you do unit rate, you just have to divide one value by the other value.

The value you divide by, and the value you divde, vary depending on what the question asks.

For instance, if this question asked what the pound count for 1 dollar would be, you would end up divide the 5 pounds by 6 dollars(5/6) instead of divideing the 6  dollars by 5 pounds like we did above(6/5).

Hope this helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Somebody please help me :)​
aleksandrvk [35]

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

6 0
3 years ago
Special right triangles
fiasKO [112]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the system x + y = 12 and x - y = 2
    7·1 answer
  • Describe two ways you could evaluate 37% of the sum of 27 3/5 and 15,9. Tell which method you would use and why.
    9·1 answer
  • Which graph represents the solution set of the system of inequalities?
    15·1 answer
  • paul says that the area of a triangle with base 16 meters and height 5 meters is 80 square meters paula says that the area is 40
    8·1 answer
  • A family has two cars. The first car has a fuel efficiency of 20 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of
    9·1 answer
  • EXPERT HELP I'LL GIVE BRAINLIEST:
    11·2 answers
  • Simplity<br> 82 - 6(7 - 4) + 2
    10·1 answer
  • How do i solve this problem 1/6 1/6 1/6 1/6
    8·1 answer
  • If 7 cakes cost 15 how much 22 cakes cost pllsssss help with this ik this problem is easy but i just cant solve it so help
    13·1 answer
  • Can someone plz help Me?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!