Answer It's and improper fraction and should be 1 and 2/3
Step-by-step explanation:
three goes into five one time that's why there is a one in my answer. Because it only goes in once there is 2 left over so its left in the fraction form.
Answer: 88
Step-by-step explanation:
you divied and add
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Put it in slope form: y=mx+b
8y= 4x-16
Divide by 8
Y = 1/2x -2
1/2 is x intercept and -2 is y intercept
Look at the picture.

For XY and ZX use the Pythagorean theorem.


The perimetero fo XYZ:
