1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kodGreya [7K]
2 years ago
6

D

Mathematics
1 answer:
k0ka [10]2 years ago
4 0

Answer:

C) the length of DG and JL

You might be interested in
Please help with functions
OlgaM077 [116]

Answer:

f(0)=0

Step-by-step explanation:

The number in the parenthesis in a function are what you substitute for x, so do that for the problem:

f(x)=(1/2)(x) --> f(0)=(1/2)(0)

Then solve for f(0) by simplifying the other side of the equation:

f(0)=0

8 0
3 years ago
What is the smallest angle of rotational symmetry that maps a regular pentagon onto itself?
shtirl [24]
72 degrees
*********************************************************************
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jose paid $2.50 for 3 apples. At this rate how much would he pay for 12 apples
Ber [7]

Divide 3 apples by $2.50 to get the unit price, $1.20 (The constant of proportionality)
Then multiply 12 apples by the constant ($1.20)
Your final answer should be $14.40

7 0
2 years ago
A triangle has 2 angles that measure 60 degrees, what is the measurement of the opposite exterior angle?
7nadin3 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
Mouthwash costs $5.00 before tax and $5.30 after tax. what is the percentage of the tax
irinina [24]
6%(5) = .30  6%

...........................................
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Carlos gave Lucy 2 more books than she already had. She now has 30 books. How many books did Carlos give Lucy?
    15·1 answer
  • 2. Perform the calculations 11540+5972 in BCD arithmetic.
    13·1 answer
  • The height of a trapezoid is 13 yards. One of the bases is 2.5 times theheight, and the other base is two times the height. Find
    15·1 answer
  • A professional lawn care service can mow 2 3/4 acres of lawn in one hour. how many hours would it take them to mow the lawn that
    5·1 answer
  • Help me plz
    11·2 answers
  • 10
    14·1 answer
  • Marta spends $15.98 for 2 pounds of pecan halves. What is the unit price?
    6·2 answers
  • Can anyone help me ASAP!
    10·2 answers
  • What is the slope-intercept equation for this line?
    9·2 answers
  • A walker has travelled 9 km along a trail. If he has completed 80% of the trail, how much further does he still have to go
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!