1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kipish [7]
2 years ago
9

A post office charges 50k for a telegram of 15 words or less it charges an extra 3k for every word above 15 words find the cost

of 30 words
Mathematics
1 answer:
Jlenok [28]2 years ago
5 0

Answer:

95k

Step-by-step explanation:

Given :

15 words or less = 50k

Every word above 15 = additional 3k

The cost of 30 words :

First 15 words = 50 k

Number of additional words = (30 - 15) = 15 words

Cost of every additional word = 3 k

Cost of 15 additional word = 15 * 3 = 45k

Total cost of 30 words :

50k + 45k = 95k

You might be interested in
PLSS HURRY FOR 50 POINTS
serg [7]
A !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please zoom in to see better , I will reward brainliest
agasfer [191]
The answerto this is 28/45
4 0
2 years ago
During elementary school, Derek received a weekly allowance of $10 for completing all of his chores. These days he receives 50%
FrozenT [24]
Dereks weekly allowance is now $15. 50% of 10 is 5.

10+5=15
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A dozen donuts cost $4.20. How much will 1 donut cost?
CaHeK987 [17]
$0.35 is the answer yea brainly forcing me to make it at least 20 characters.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the triangular prism. The base of the triangle is 4cm and the height of the triangle is 6cm. The length of th
igomit [66]

Answer:

72 cm*3

Step-by-step explanation:

volume = base area x height = 4 x 6 x 3 = 72

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What do the letters CLU stand for in relation to an insurance agent? A. Certified Legal Underwriter B. Chartered Legal Underwrit
    8·1 answer
  • Help me please Idk what to do
    15·1 answer
  • Napkins came in a box of 500.How many people could use 3 napkins each?How many more would be needed for another person?
    15·1 answer
  • An article claims that 12% of trees are infested by a bark beetle. A random sample of 1,000 trees were tested for traces of the
    12·1 answer
  • If a road has a grade of 30°, this means that it's angle of elevation is 30°. If you travel 1.5 miles on this road, how much ele
    9·1 answer
  • What is the equation of a line that is parallel to y=5/6x-10 and passes through (12,8)?
    15·1 answer
  • A drinking straw is 1 cm in diameter and 15 cm long.<br><br> What is the volume of the straw?
    15·1 answer
  • The cost of five dinners in a restaurant is Rs 1,200. If 13% VAT is charged
    11·1 answer
  • The sides of the figure below measure 12, 17, and 20 centimeters. Find the
    10·1 answer
  • TRE Transversal Problems with Equations (Level 1) PLU Sep 15, 9:41:47 AM Given mn, find the value of x. (6x+9)º (4x-19)⁰
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!